Marble fuarına 100 bin ziyaretçi bekleniyor

Bu yıl 29.’su düzenlenecek Marble İzmir – Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, fuarizmir’de düzenlenecek törenle kapılarını ziyaretçilerine açıyor. Türk doğal taşının dünyaya açılan kapısı olan Marble İzmir, 17 – 20 Nisan 2024 tarihleri arasında sektörü bir araya getiriyor. 

150 bin metrekareyi aşan açık ve kapalı alanda, yerli ve yabancı bin 14 firma katılımcı olarak yer alırken fuarın dört gün boyunca Türkiye ve dünyanın dört bir yanından 100 bine yakın ziyaretçiyi ağırlaması bekleniyor. 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde, İZFAŞ tarafından düzenlenen doğal taş sektörünün en büyük küresel buluşması Marble İzmir Uluslararası Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı, 17 Nisan 2024 günü saat 11:00’de (yarın) düzenlenecek törenle 29. kez kapılarını açıyor. Bu yıl Çemar Traverten & Mermer ana sponsorluğunda düzenlenen fuarda, tüm doğal taş firmaları fuarizmir’in kapalı hollerinde yer alırken C holünün büyük bir kısmı ile D holünün tamamı makine ve teknoloji firmalarına tahsis edildi. Blok mermer alanı da geçtiğimiz yıl olduğu gibi renk renk, çeşit çeşit bin 500’e yakın blok doğal taşın sergileme alanı olacak. Bu yıl Marble İzmir’de; sektör temsilcilerinden gelen talepler üzerine alınan karar doğrultusunda, yalnızca doğal taş ve doğal taş ürünleri ile makine ve teknolojileri sergileniyor. 

Marble İzmir’in ilk yapıldığında doğal taş ihracatımız 77 milyon dolarken yıllar içinde fuarın da katkısı ile Türkiye’nin doğal taş ihracatı 2 milyar doları aştı. Bu yılın ilk üç ayında da Türkiye doğal taş ihracatı, geçen yılın aynı dönemine göre artışla 420 milyon dolara ulaştı. Marble İzmir’de, birçok ülkeden uluslararası katılımcının yer alması, binlerce uluslararası profesyonel ziyaretçinin fuara ilgi göstermesi ile Türk doğal taşının dünyaya açılarak pazar payını artırması, yeni pazarlara ulaşması, sektör açısından önem taşıyor. 29 yıldır sektör fuarı, fuar da sektörü büyütüyor. 1995 yılında 47 yerli katılımcısıyla başlayan ve 4 bin 719 kişiyi ağırlayan Marble İzmir Fuarı, geçen yıl bin 15 katılımcısı ile 148 ülkeden 9 bin 56’sı yabancı, toplam 79 bin 153 ziyaretçiyi ağırlamıştı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu