Kızıl Goncalar dizisindeki ‘Yetmez ama Evet’ göndermesi gündem oldu

 FOX TV’de yayınlanan ‘Kızıl Goncalar’ dizisindeki ‘Yetmez ama Evet’ sahnesi izleyicilerin gözünden kaçmadı.

Özcan Deniz ve Özgü Namal’ın başrollerini paylaştığı dizinin bir sahnesinde “O vatan haini ‘yetmez ama evet’çi içeride mi?” ifadeleri yer aldı.

‘YETMEZ AMA EVET’ SLOGANI NASIL ORTAYA ÇIKTI?

AKP’nin Meclis’ten geçirdiği 26 maddelik Anayasa değişikliği teklifi, dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül tarafından halkoyuna sunmuştu. 12 Eylül 2010’da gerçekleştirilen referandumda teklif, yüzde 57,88’lik ‘evet’ oyu ile yürürlüğe girmişti. Referandum öncesinde, ‘12 Eylül darbesi ile hesaplaşma’ bahanesinin ardına sığınan liberal çevreler, AKP ve o dönem ortak olduğu Gülen Cemaati’nin (FETÖ) ajandasına sol/demokrat kesimlerden de destek üretmek adına ‘Yetmez ama Evet’ sloganı ile süreçte aktif rol almışlardı. İstanbul’daki ‘Yetmez ama Evet’ pankartlarının bizzat AKP İstanbul İl Başkanlığı tarafından sokaklara asıldığı iddia edilmişti.

KIZIL GONCALAR DİZİSİ KONUSU NEDİR?

Kızıl Goncalar; seküler bir Atatürkçü olan Levent ve mutaassıp bir tarikatın içinde yaşayan Meryem’in kaderlerinin kesişmesini konu alıyor. 

“Faniler” isimli tarikatın dairesinde yaşayan Meryem (Özgü Namal), Naim ve kızları Zeynep memleketlerinde yaşanan depremden sonra İstanbul’a göç ederler. Kızını okutma hayalleri kuran Meryem, tarikatın ve Naim’in kızına dair yaptıkları planlardan habersizdir.

Adli bir vaka sonucu, tarikat şeyhinin gözde torunu Cüneyd’le (Mert Yazıcıoğlu), seküler Atatürkçü bir psikiyatr olan Levent’in (Özcan Deniz) yolu kesişir. Mecburi hizmet yıllarından Faniler’i tanıyan Levent, bir yandan Cüneyd’e yardım edebilmek tarikatın tutucu bakış açısıyla mücadele edecek, diğer yandan özel hayatının çalkantılarıyla boğuşacaktır. Levent ve Meryem’in bilmeden geçmişten getirdiği sır, herkesin hayatını değiştirecek kudrettedir.

KIZIL GONCALAR DİZİSİ OYUNCULARI

Levent Alkanlı – Özcan Deniz

Meryem Tezel – Özgü Namal

Cüneyd Güneş – Mert Yazıcıoğlu

Sadi Hüdayi Güneş – Erkan Avcı

Beste Özdemir Alkanlı – Hazal Türesan

Naim Tezel – Mert Turak

Hasna Güneş – Selen Öztürk

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu