Kirli İlişkiler Yumağı

Ayhan Bora Kaplan, Esenboğa Havalimanı'nda düzenlenen operasyonla gözaltına alındı.

Ankara Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şubesi ekipleri; “suç işlemek amacıyla örgüt kurmak”, “kasten yaralama”, “kişiyi hürriyetinden yoksun kılma suçları ve benzeri suçlar” işleyen suç örgütüne yönelik çalışma kapsamında FETÖ’nün hain darbe girişiminde bulunduğu 15 Temmuz gecesi  TRT önüne giden ve elindeki kalaşnikof silahla verdiği pozla gündeme gelen Ayhan Bora Kaplan, Esenboğa Havalimanı’nda düzenlenen operasyonla gözaltına alındı. Gözaltı operasyonunun görüntüleri de paylaşıldı. Videoda Kaplan’ın aracının önünün kesilmesi ve araçtan indirilmesi, yere yatırılarak ters kelepçe yapıldığı anlar yer alıyor.Kaplan’ın bulunduğu araçta yapılan aramada 50 bin euro, 800 dolar ve 10 bin 300 TL nakit para ile iki adet ruhsatlı tabanca ele geçirildi. Kaplan’ın ofisinde yapılan aramada ise kasa içerisinde bin 150 gr altın, 31 bin 650 euro, 16 bin dolar ve 33 bin 310 TL bulundu.

Çalışmalar sonucunda, eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’ya yakınlığıyla gündeme gelen suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan’ın yüklü miktarda para ile yurtdışına kaçacağı tespit edildi. Soylu’nun İçişleri Bakanlığı’ndan alınması ve emniyette önemli değişiklikler yapılmasının ardından gerçekleştirilen ilk kritik operasyonun Kaplan grubuna yönelik olması dikkat çekti.

Eski Ülkü Ocakları Başkanı Sinan Ateş’in katil zanlısı Eray Özyağcı’nın atış talimini Ayhan Bora Kaplan’ın Ankara’daki çiftliğinde yaptığı iddia edilmişti.

Öte yandan, Kaplan’ın geçen hafta Ankara’da ev sahibi olduğu sünnet düğününün görüntüleri ortaya çıktı. 

Ayhan Bora Kaplan’ın oğlu Uhud Eymen Kaplan için Kaplan’ın Ankara İncek’te sahibi olduğu restoranda yapılan düğün, yeraltı dünyasının önde gelen isimlerini bir araya getirmişti.Düğüne 1500 civarı davetli katılmıştı. Gecede Hakan Altun, İzzet Yıldızhan ve Hande Yener sahne almıştı.

Kaplan birkaç yılda oluşmuş yüzmilyonlarca dolarlık kara para servete sahip.Suç örgütünün tüm unsurlarını çökertmeye yönelik çalışmaların devam ettiği belirtildi.

Eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’dan ilk açıklama geldi. Soylu, sosyal medya hesabından şu ifadeleri kullandı:

“Operasyon çocukları devrede… Görev yaptığımız dönem boyunca  iftiradan, itibar suikastinden beslenenler paydaşlarıyla intikam süreci yönetiyorlar.  Aynı ‘medya’, aynı ‘kaynaklar’…  Bu istikrarlı iftira düşkünleri için suç duyurusunda bulunacağız.”

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu