Kayıt dışı ekonominin önüne geçilmeli!

İzmir Ticaret Odası (İZTO) Mart Ayı Meclis Toplantısı, Meclis Başkanı Selami Özpoyraz yönetiminde İZTO Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Toplantıda konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, Türkiye’nin ekonomi gündemini değerlendirirken, kayıt dışı ekonomi ve kredi kartlarındaki kısıtlamalarla ilgili açıklamalarda bulundu. Türkiye’nin yüzde 30 civarında olduğu tahmin edilen kayıt dışı ekonomi oranını aşağı çekmesi gerektiğini vurgulayan Özgener, “Kayıt dışı ekonominin en büyük zararı, toplanamayan vergiler. Toplanamayan vergi, hem şahısların hem şirketlerin ödemesi gerekenden daha fazla ve yüksek oranda vergi vermesine sebep oluyor. Bu durum, şirketler açısından hem haksız rekabete yol açıyor hem de verimlilik artışını engelliyor. İş gücü açısından ise güvenli olmayan çalışma koşullarını ve artan gelir eşitsizliğini tetikliyor. Kayıt dışı ekonominin önüne geçilmesi için atılacak tüm adımları destekliyor, bunların bir an önce hayata geçirilmesini temenni ediyoruz” dedi.

 

Özgener 29 Mart Cuma günü Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ı Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO), İzmir Ticaret Borsası (İTB) ve İzmir Ticaret Odası (İZTO) olarak ağırlayacaklarını belirtti.

Doğalgaz ve elektrikteki devlet desteğinin 1 Mayıs’ta sona erecek olmasının etkisinin, hem enerji maliyetlerinde hem de enflasyon rakamlarında görüleceğini kaydeden Özgener, “Bütçe dengesinin enflasyonu düşürmeye yönelik sürece destek olması için hassas bir şekilde oluşturulması gerektiğine inanıyoruz. Gider kalemlerinde tasarruf gerçekleştirilirken, maliye tarafının da bu sürece katkısının güçlenmesi gerektiğini düşünüyoruz. Vergi ayarlamalarının geleceğini Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek de söyledi. Bu bağlamda, enflasyonu soğutmaya yönelik, belli başlı tüketim kalemlerine de vergi ayarlamaları gelebileceğinin farkında olmamız önem taşıyor” diye konuştu

Önümüzdeki dönemde ihracatçıların artık kur avantajına dayalı bir strateji içerisinde olamayacaklarına, selektif kredi döneminin daha da artacağına dikkat çeken Özgener, şunları ekledi:

“Ticari kredilerin aynen devam edeceğini öngörüyoruz. Bununla birlikte likidite sıkışıklığının, genel anlamda tüm piyasaları etkileyeceği de öngörülerimiz arasında. Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, ihracatçıların sıkıntılarının kaynağının Avrupa Birliği talebinin düşüklüğü olduğunu ifade etti. Bu yönde; ihracatçılarımızın verimliliğini artıracak, inovasyon kabiliyetini yükseltecek her türlü talebi desteklemeye hazır olduklarını vurguladı. Bununla birlikte; Türk lirası üzerindeki risklerin azaltılması, rezerv biriktirmenin hızlanması, cari açığın finansman kalitesinin güçlendirilmesi, teşvikler ve desteklerin hedef odaklı verilerek sadeleştirilmesi, seçici kredi uygulamalarının artması, verimlilik artışına yoğunlaşılmasını da yeni dönemde ihracat performansını artıracak adımlar arasında görüyoruz. Örneğin; döviz cinsinden ve dövize endeksli sözleşme yapılamaması gibi, ihracatçılarımızın finansal esnekliklerini azaltan tedbirlerin kaldırılmasının uygun olacağı kanaatindeyiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu