Kadınlar seslerini İzmir’den yükseltti

‘Hayalimizdeki Türkiye İçin’ temasıyla Folkart ana sponsorluğunda, İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin desteğiyle. 1-2 Şubat tarihinde İzmir’de 3. kez düzenlenen  İzmir Valisi Süleyman Elban, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı, Folkart Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, Kadın Dernekleri Yöneticileri, STK Temsilcileri ve davetlilerin katıldığı İzmir Kadınlar Kongresi’nde kadınlar tek yürek olarak sorunlarına dikkat çekti. Kadın erkek birlikte mücadele etmenin önemine dikkat çekildiği Kongre’de, gelecek için yapılması gerekenler de masaya yatırıldı.

Kasalı: “Kadın Devrimi İzmir’de başladı”

 BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘’Kadın olmadan hiçbir şey olmaz’’, “Kadın sorunu ülkemizin temel alt yapı sorunudur” tespitlerinden yola çıktıklarını söyledi. Kasalı,  Türkiye’de kadınların daha özgür ve görünür olduğu şehrimizin önde gelen bir sivil toplum örgütü olarak, Mustafa Kemal’in bu emanetini, günümüzde sahiplenmeyi hem görev hem de sorumluluk olarak kabul ettiklerini kaydetti. Ulusal bir kongre haline getirerek her yıl tekrarlayacaklarını belirten Kasalı, “Mustafa Kemal Atatürk Kadın Devrimi’ni, İzmir’de başlatmıştır. O gün, Anadolu’daki kültürel, geleneksel sosyolojiyi dikkate aldığımızda, kadın devrimi için İzmir’i seçmesi tesadüf değildi. İzmir, Atatürk’ün arzu ettiği medeni dünyanın ve yaşam tarzının, Anadolu’daki belki de tek şehriydi. İzmir bu Kongre ile de bu misyonunu devam ettiriyor” dedi. 

Zorlu: “Dijitalleşme kadınlar için fırsat”

ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Zorlu, ise ülkelerin sürdürülebilir kalkınmasının, kadınların sanayiden politikaya, teknolojiden sanata özgürce var olabilmesi ile mümkün olduğunu söyledi. Kadınların yaşadıkları sorunların çözümü için çıkış yolunun toplumsal cinsiyet kalıplarının aşılmasından geçtiğini açıklayan Zorlu, “Bunun tek çaresi de çağdaş eğitim normlarının tüm ülkede kapsayıcı şekilde uygulanmasıdır. Teknolojinin üretimi ve kullanımının ülkemizde top cinsiyet açığının en yüksek olduğu alanlardan bir olduğuna dikkat çekiyor ve ESİAD olarak toplumsal dönüşüm için dijitalleşmeyi hem bir sınama hem de kadınlar için bir fırsat olarak gördüğümüzü ifade etmek istiyorum” diye konuştu.

Kılıç: “Kadınlar toplumun bütünleyici parçası”

Ege Yönetim Danışmanları Derneği Başkanı Emre Pınar Kılıç ise kadınların yönetim kademelerinde yeteri kadar olmadığına işaret ederek, siyasette de ne yazık ki temsiliyet sorunu olduğunu kaydetti. Yine bir seçim öncesi kadınların yeteri kadar aday gösterilemediğinin altını çizen Kılıç, “Bir sonraki seçimde bu makus talihin dönmesi için kadınlar olarak Nezihe Muhiddin’in izinde var gücümüzle mücadeleye devam etmeliyiz. Son olarak 1 asır öncesinde Kadını bir “sorun” olarak değil “toplumun bütünleyici bir parçası olarak gören Mustafa Kemal Atatürk’ün izinde yürüyen cumhuriyetçi efendilerin çoğalması umuduyla var olun” dedi.

Sancak: “İyi ki kadınlar var”

Kadının iş dünyasında önemli olduğunu dile getiren Folkart Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak, “Kadının işte olduğu her alanda ne kadar fark yarattığını daha titiz ve ince olduğunu hep gördüm. Kadının olmadığı yerde başarının olması imkan dahilinde değil. Grubumuzda çalışan binlerce kişi var yönetim noktalarında kadınların olması bizim en büyük başarımız. İyi ki kadınlar var” dedi.

Elban: “Kongre uluslararası olmalı”

İzmir Valisi Süleyman Elban ise 100 yıldır kadınların her alanda temsili için  konuştuklarını ancak bu yöntemde bir sorun olduğunu başka şeylerin konuşulması gerektiğini söyledi. Yeni yöntemlerin konuşulduğu ve 100 yıl önce Atamızın çizdiği vizyon doğrultusunda her şeyin kadınların eseri olduğu bir dünyada artık söz sahibi olması gerektiğinin altını çizen Elban, “Bu Kongre’nin yeni vizyonlara, yeni açılımlara ışık tutmasını bekliyorum. Kongre’nin de artık uluslar arası olmasını temenni ediyorum” diye konuştu.

Yelkenbiçer: “Yapay zekadan önce kadının zekasına ihtiyacımız var”

Kongre’nin sabah oturumunda konuşan EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Alp Avni Yelkenbiçer ise yapay zekadan önce kadının zekasına, üçüz dönüşüm dediğimiz dijital, yeşil ve toplumsal dönüşümü yönetmek için de kadının entelektüel birikimine ihtiyaç olduğunu söyledi. Yelkenbiçer kadınların maruz kaldıkları her türlü şiddete karşı, tüm hukuksal, kurumsal ve toplumsal yapılarla kararlılıkla mücadele edilmesi gerektiğini vurguladı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu