Kadınlar meydanlarda…

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu, 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü kapsamında bir açıklama yayımladı.

Bugün, alanlarda olduklarını  dile getiren platform üyeleri, kadınlardan aldıkları güç ve destek ile 26 Kasım’da da meydanlarda olacaklarını duyurdu. Bu kez şüpheli kadın ölümleri için mücadele edeceklerini belirten platform üyeleri, verilerin kadın cinayeti sayısına yaklaştığını kaydetti. 

Yapılan açıklamada, “Laikliğe, Medeni Kanun’a, anayasal işleyişe, 6284’e yapılan saldırılara karşı 12 Kasım’da Kartal’da, ‘Laiklik ve Özgürlük için Kadın Yürüyüşü’nü coşkuyla gerçekleştirdik. Yüzlerce kadınla birlikte laiklik ve özgürlük bayrağını dalgalandırdık. Kartal’dan aldığımız coşkuyla şimdi İzmir’de 25 Kasım’a yürüyoruz. Her yıl olduğu gibi Türkiye’nin dört bir yanında meydanlarda olacağız” denildi.

“Şüpheli kadın ölümlerinin arttığı, kadınların yüksekten düşerek öldüğü bugünlerde ‘İntihar Denileni Şüpheli Bırakmayacağız’ diyoruz” ifadelerinin yer aldığı açıklamada, “Her ay tuttuğumuz verilerde görüyoruz ki şüpheli kadın ölümü verileri kadın cinayeti sayısına yaklaşıyor. Toplum, yıllar süren mücadelemiz sonucu kadın cinayetlerine nasıl tepki veriyorsa, şüpheli kadın ölümlerine de artık aynı tepkiyi veriyor. 25 Kasım 1960’ta öldürülen Mirabal Kardeşler’in ardından süren mücadeleyi devam ettiriyoruz. Kadına yönelik şiddeti, kadın cinayetlerini, şüpheli kadın ölümlerini yeryüzünden silene kadar durmayacağız. Tüm kadınları beraber yürümeye,alanlara,meydanlara çağırıyoruz… ” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu