Kadın Eli

 

Yazıp yazmamakta çok tereddüt ettim. Bir yanım “Çok güzel hareketler bunlar, yazmalısın”diyor, diğer yanım “Yine yalakalıkla suçlayacaklar, yazma”diyor.”Aman ne derlerse desinler “deyip bilgisayarın başına geçtim.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in hayata geçirdiği ve her gün büyüyen “Başka Tarım Mümkün” projesindeki “kadın eli” çok önemli. Onu “First Lady” ya da “Köy Koop İzmir Başkanı”olarak tanıyorsunuz. Ama o bir çiftçi. Daha Bademler’de matematik öğretmenliği yaptığı yıllardan beri tarımla içiçe. Neptün Soyer Seferihisar’da ilk kadın kooperatifini örgütleyenlerden. Yaklaşık 10 sene önce Türkiye’deki ilk tohum takas şenliğini yapanlardan.Tarımda “kadın erkek elele”mottosunu hayata geçirenlerden.

Mutlaka duymuş ya da okumuşsunuzdur “Başka Tarım Mümkün” de nereden nereye gelindiğini .İEF 2023 deki söyleşide gururla anlatıyordu Neptün Soyer..

“ Birçok konuda birbirine benzeyen insanlarız. İyi, temiz, adil gıdanın bütün güzelliğinin tadına varmış, kırsalda yaşamayı seçmiş, kentte yaşasa da kırsalı korumak için misyoner gibi çalışmış insanlarız. Ben de Seferihisar’da bir zeytin bahçesinde yaşıyorum. O zeytin bahçesi gerçekten günün 24 saatini size anlatır. Anlarsınız ve hissedersiniz.Tarımda ocak başında bir araya gelmek, çoban ateşinde kooperatifleşmek çok önemli.”

Türkiye’de ilk kez iki fabrika kuruyor bir belediye. Merkezi hükümetten destek almadan tamamen kendi imkanlarıyla. Su ve Süt fabrikaları. Ücretsiz süt dağıtan belediye şimdi süt fiyatlarını da regüle edecek.

“Mustafa Kemal Atatürk ‘her fabrika bir kaledir’ diye güzel söylemiş. İzmir’in de çok güzel sütten bir kalesi oldu. Buradan koyun ve keçi sütünden son model teknolojiyle dondurmadan mozarella peynirine kadar üretiyorlar. Bu ürünleri iki hafta önce Kanada’ya ihraç ettik, New York’a ihraç ettik.Biz küçük üreticiyi doğduğu yerde doyurmaya devam edeceğiz. Onlar üretmeye devam ettikçe, mutlu oldukça kentlinin de kentteki hayatının devam edeceğini düşünüyoruz. Kısacası “başka bir tarım mümkün’. Bu tarım her geçen gün daha fazla ithalat gerektiren dışa bağımlı tarım politikalarıyla gidilecek yer yok. Gidilecek yer yoksulluk ve yoksunluktur. Bu bereketli topraklarda kendi kendine yeten bir ekonomi kurmak mümkün. Bunun en somut örneğini de biz İzmir’den bütün Türkiye’ye göstermeye devam edeceğiz”” diyor Başkan Soyer.

Küçük üretici ihracatçı haline geliyor ve bu hikaye devam ediyor.

”Kadın Eli” sen nelere kadirsin!

 

Erkan Sevinç

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu