Jüpiter bir zamanlar düzmüş!

Gezegenlerin nasıl oluştuğu yönünde çeşitli teoriler bulunsa da, henüz kesin olarak ortaya konmuş net bir teori bulunmuyor. Bu yüzden de bilim insanlarının konuyu açıklığa kavuşturmak için başvurduğu yöntemlerden biri de bilgisayarlı simülasyonlar.

Yeni yapılan simülasyonlara göre yıldızından oldukça uzakta bulunan dev gezegenler, yaşamlarına küre olarak değil de daha çok kabarık bir gözleme ya da bir “draje” şekerine benzer şekilde başlıyor olabilir. Bu şekilde dönmeye devam eden erken gezegensi yapılar, giderek daha çok materyal çekerek geleneksel küresel formuna girip Jüpiter gibi bir hale dönüşüyor.

Central Lanchashire Üniversitesi’nden astrofizikçiler Adam Fenton ve Dimitris Stamatellos bu oluşumun teorilerle ne kadar örtüştüğünü anlayabilmek için bir simülasyon oluşturdu.

Simülasyonda gaz yoğunluğu, sıcaklık ve diskin dönüş hızı gibi etkiler değiştirilerek testler yapıldı. Fenton, simülasyon için İngiltere’de bulunan ve özellikle parçacık fiziği, astronomi ve kozmoloji dallarında simülasyonlar çalıştırmak için üretilen DiRAC isimli süperbilgisayarı kullandı.

Yapılan simülasyonlarda, dev gaz gezegenlerin erken dönemlerinde, dönmeye başladıklarında, daha düzleşmiş bir şekil oluşturdukları gözlemlendi. Ayrıca simülasyonda büyümekte olan erken dönem gezegenlerin materyalleri daha çok kutup noktalarında biriktirmeye başladığı da anlaşıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu