John Lennon’ın tavan arasında bulunan gitarı rekor fiyata satıldı

Lennon’ın 1965 yılında “Help!” ve ” Rubber Soul” albümlerinde kullandığı Hootenanny akustik gitarın 800 bin dolara alıcı bulması bekleniyordu.

Gitar, New York’taki Hard Rock Cafe’de telefonla yapılan bir teklifle 2,9 milyon dolara satıldı. Gitar, bu zamana dek satılan en pahalı Beatles entsrümanı oldu.

Müzayade evinin daha önceki satışları arasında Lennon’ın 2,4 milyon dolara satılan başka bir akustik gitarı ve 2,2 milyon dolara satılan Ringo Starr’ın Ludwig bateri seti yer alıyordu.

Julien’s Auctions’ın genel müdürü David Goodman, Framus’un şimdiye kadar piyasaya sürülen en önemli Beatles gitarı olduğunu “Bu gitar sadece müzik tarihinin bir parçası değil, aynı zamanda John Lennon’un kalıcı mirasının bir sembolü. Bu, benzeri görülmemiş satış, The Beatles’ın müziğinin ve John Lennon’un zamansız cazibesinin ve saygınlığının bir kanıtıdır” sözleriyle ifade etti.

“Rock tarihinin tarihsel açıdan en önemli Beatles gitarlarından biri” olarak nitelendiren gitar hakkında konuşan Julien’s Auctions’ın kurucu ortağı ve genel müdürü Darren Julien ise “Bu olağanüstü enstrümanı bulmak, kayıp bir Rembrandt veya Picasso’yu bulmak gibi” demişti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu