İzmirli iş kadınlarından Cumhuriyete yakışır kutlama

Cumhuriyet'in 100. Yılını Ata’ya şükran ile kutladılar

 

İzmirli iş kadınları Cumhuriyetin 100. Kuruluş yılını Atatürk’e minnet ve şükranlarını dile getirerek kutladılar. BASİFED bünyesinde faaliyet gösteren İzmir İş Kadınları Derneği ile Ege İş Kadınları Derneği’nin birlikte düzenlediği Cumhuriyet kutlamasında, iş kadınları söyleşilerle ve vals yaparak Cumhuriyet değerlerinin önemini bir kez daha dile getirdiler.

İzmir Arena’da yapılan gecede Gazeteci Yazar Umur Talu, Banu Köstem Cumhuriyet kazanımları ile ilgili bilgilendirme yaparken, İş Kadını Sevgi Özyurt ise Cumhuriyet sayesinde erkek egemen sektörde başarıya nasıl ulaştığını anlattı. 9.Sınıf öğrencisi Irmak Kalkan da Cumhuriyet’in 100. Yılı ile ilgili kısa bir konuşma yaptı.

Cumhuriyet kutlamasına İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan, İZSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Hasan Küçükkurt, ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Sibel Zorlu, İzmir Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Dilek Gappi, İTB Meclis Başkanı Ömer Gökhan Tuncer ile birlikte iş kadınları ve davetliler katıldı.

“Atatürk’e minnetarız”

Gecenin açılışında konuşan EGİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Şahika Aşkıner, Cumhuriyetin 100. Yılını kutlamanın onurunu yaşadıklarını belirterek, Cumhuriyeti kurarak gençlere armağan eden Mustafa Kemal Atatürk’e minnettar olduklarını söyledi. Cumhuriyeti sonsuza kadar koruyacaklarını belirten Aşkıner, Cumhuriyet kazanımlarını özellikle kadınların çok iyi bildiğini ve her zaman mücadele edeceklerini kaydetti.

“Kadınsız Cumhuriyet düşünmedi”

İZİKAD Yönetim Kurulu Başkanı Betül Sezgin de ‘Dünya üzerinde gördüğünüz herşey kadının eseridir’ diyen Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün Cumhuriyeti kadın olmadan düşünmediğini söyledi. Sezgin, “Bizler de bugün cinsiyet meselesi konuşmadığımız, cinsiyetin mesele olmadığı, toplumun her bireyinden eşit olarak faydalandığımız bir gün her şey eşit ve adaletli olacaktır. Yarın için en iyi hazırlığımız bugün elimizden gelenin en iyisini yapmak olacaktır” dedi.

Konuşmaların ardından dernek üyelerini gece için özel çalışarak gerçekleştirdikleri vals performansı izleyicilerden büyük alkış aldı. Tango gösterisi de geceye renk katarken, sonrasında tüm üyeler sahneye gelerek bayraklar eşliğinde Parla marşını söylediler. Sahnede Türk Bayrağı görselli pasta kesiminin ardından, gece hep birlikte söylenen türkü, şarkı ve marşlar eşliğinde sona erdi.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu