İzmir’de kruvaziyer sezonu nisanda başlayacak

İMEAK Deniz Ticaret Odası (DTO) İzmir Şubesi şubat ayı olağan meclis toplantısı DTO İzmir Şubesi Meclis Başkanı Argun Gündüç idaresinde gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan DTO İzmir Şubesi Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, bu sezon İzmir’e 71, Çeşme’ye 74, Kuşadası’na 560yolcu gemisinin beklendiğini aktararak, “3 Mart Pazar günü Ege Port Kuşadası Limanı’na Sun Princess gemisi ilk defa yanaşacak. İzmir’de ise kruvaziyer sezonu nisan ayında başlayacak. Gelen yolcuların memnuniyetinin artırılması için Bergama, Sard, Urla akslarında yeni destinasyonlar oluşturulması gerekiyor” dedi. 

31 Mart 2024 yerel seçimlerine bir ay kaldığını hatırlatan Öztürk, “Yerel yönetimlerden en büyük dileğimiz 5 bin yıllık liman kenti İzmir’e denizden bakmalarıdır. İzmir; 220 direkt liman bağlantısı olan 16 limanı, yılda 92 milyon ton yük elleçlenen limanları, 4,5 milyon TEU konteyner elleçleme kapasitesi, yılda 2 milyon TEU konteyner elleçlenen 4 limanı, 75 bin TIR taşıyan limanları, 6 marinası İzmir, Çeşme Ulusoy, Dikili ile 3 kruvaziyer limanı ile deniz ticaretinde ve deniz turizminde önemli bir kavşak olmaya devam ediyor” dedi. 

Öztürk, denizcilerin ana taleplerini şöyle sıraladı: “İzmir Körfezi ve Limanı Rehabilitasyon Projesi ile TCDD İzmir Limanı’nın canlandırılması ve İzmir Körfezi’nin temizlenmesi, İzmir’e daha fazla yolcu gemisi çekilmesi ve şehrimize yakışan modern bir yolcu salonuna kavuşmamız, Avrupa limanlarına yeni Ro-Ro hatlarının oluşturulması, Aliağa limanlarının bağlantı yollarının güçlendirilmesi ve limanların eşgüdümlü şekilde hareket etmesi, Çandarlı Limanı’nın imalat/lojistik entegrasyonu kurularak faaliyete geçmesi, Kemalpaşa Lojistik Merkezi’nin devreye alınması, İzmir’de yeni yat limanı yatırımlarının devamı, Amatör denizciler için tekne parklar, Tersane ve çekek yeri eksikliğinin giderilmesi, Deniz Müzesi gibi İzmir’in tarihine yakışır denizcilik projelerinin geliştirilmesi, İzmir ile Ege Adaları arasında turizm/ticarette işbirliği, Kısa zamanda büyük başarı kazanan Logistech ve Mast Tekne Fuarlarının desteklenmesi.”

Denizcilik Genel Müdürlüğü verilerine göre geçtiğimiz ay ülkemiz limanlarında elleçlenen yükte düşüş, elleçlenen konteynerde ise küçük bir artış olduğunu belirten Öztürk, “Batı’nın Rusya yaptırımları sıkılaştırması sonucu limanlarımızda transit yük taşımalarında ciddi düşüş yaşanıyor. Öte yandan özellikle sıvı yük elleçlemesindeki artış sonucu Aliağa Bölgemizdeki limanlarımız Türkiye’de birinci sıraya yükseldi” dedi. 

Öztürk, “Ülkemiz Hazar Denizi ve Basra Körfezi üzerinden Orta Koridoru canlandıracak girişimlere devam ederken, Mısır ve Somali üzerinden Afrika açılımına hız verildi. Çok sayıda Türk firması Mısır ve diğer Kuzey Afrika ülkelerinde yatırım yaparken, lojistik firmalarımızın Mısır’da depolar kurmaya başladıkları haberlerini alıyoruz. Bu gelişmeyi bölgesel ticaret açısından sevindirici bulmakla beraber, yurtdışına giden yatırımın ülkemizin çektiği uluslararası yatırımı geride bırakması; Türk vatandaşlarının yurtdışından gayrimenkul alımına hız vermesi herkes gibi bizi de endişelendiriyor” sözlerine yer verdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu