İzmir Token için meşaleyi Ocakcı yaktı

Cumhuriyet ateşinin ilk kez yakıldığı şehir İzmir’e, Cumhuriyetimizin 100.yılında anlamlı hediye

‘Dünyanın ilk şehir tokenı’ İzmir Token, 15 milyon TL’lik ilk yatırımını Ocakcı Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Ocakcı’dan aldı. Türk iş insanı Ocakcı, İzmir’in dijital parasının muazzam bir değerlemeye ulaşacağını düşündüğünü söyleyerek başka yatırımcıları da yatırım yapmaya davet etti.  İzmir Token’ı Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlayacağımız 29 Ekim’de, Türk kripto para borsası Bzetmex’te erişilebilir bir fiyattan ön satışa çıkarmayı planlayan yatırımcılar kısa sürede kripto ekosisteminde küresel bir yankı uyandıracağı konusunda iddialı.

Kripto ekosisteminin yakından tanıdığı fan token konseptine yeni bir soluk getiren ve ‘dünyanın ilk şehir tokenı’ olma özelliği taşıyan kripto para birimi İzmir Token, birinci faz yatırımını iş insanı Sedat Ocakcı’dan aldı. Metayıldız ve TPR Bilişim markalarıyla drone, yapay zeka, artırılmış gerçeklik ve robotik gibi yükselen teknolojilerde üretim ve Ar-Ge çalışmaları ile gündemde olan, İzmir merkezli Ocakcı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Ocakcı, İzmir Token projesine 15 milyon TL yatırım yaptı.

Sedat Ocakcı yaptığı yatırımla ilgili şunları söyledi:“Kripto ekosistemi bugüne dek pek çok inovasyona ev sahipliği yaptı. Dünyada bir ilk olma özelliği taşıyan ‘şehir tokenı’ konseptinin Türkiye’nin incisi İzmir’den çıkması ise bizi çok heyecanlandırdı. Bu heyecanımızı ve projenin potansiyeline ilişkin inancımızı 15 milyon TL’lik yatırımımızla ortaya koyduk.”

TÜRK İŞ İNSANI OCAKCI ‘DÜNYANIN İLK ŞEHİR TOKEN’ INA YATIRIMA DAVET EDİYOR

Girişimci ve yatırımcı kimliğini başarılı çalışmalarıyla öne çıkaran Türk iş insanı Ocakcı, “İzmir Token ile çok kârlı bir yatırıma imza attığımı düşünüyorum. Muazzam bir değerlemeye ulaşacağına inanıyorum. Bu yüzden hem yatırım yapmaya devam edeceğim, hem de etrafımdaki yerli ve yabancı büyük yatırımcılara bu projeyi bizzat tanıtacağım” ifadelerini kullandı.

İZMİR’İN YENİLİĞE AÇIK DOĞASI İLHAM VERDİ

İzmirli bir girişimci ve dijital iletişim danışmanı olan Barış Turgut’un girişimiyle, Batufi Soft tarafından ERC-20 blokzinciri ağında üretilen İzmir Token, Türkiye’nin Ege kıyısındaki metropol kenti İzmir’deki sosyal yaşamın dijital para birimi olması amacıyla geliştirildi.

Barış Turgut, “İzmir’in diğer tüm güzeliklerinin yanı sıra, inovasyona açık doğası, dünyanın ilk şehir token’ını İzmir’de geliştirmek için bize ilham verdi. İzmir’in tokenizasyonuyla, şehri yazılım, blokzinciri, kripto gibi yüksek teknolojilerle daha fazla tanıştırmayı hedefliyoruz” açıklamalarında bulundu. Türkiye’nin drone ve artırılmış gerçeklik gibi teknolojilerdeki vizyonunu dünyaya tanıtma görevi üstlenen Ocakcı Holding’in Yönetim Kurulu Başkanı Sedat Ocakcı’nın projeye ilgisinin kendilerini motive ettiğini aktaran Turgut, birinci faz yatırımı, İzmir Token’ın geniş kitlelerce benimsenmesini sağlamak amacıyla, pazarlama ve Ar-Ge faaliyetlerinde kullanacaklarını anlattı.

CUMHURİYETİN 100.YAŞGÜNÜNDE SATIŞA ÇIKARILACAK

Turgut, fan token gibi bir konsept varken şehirler için kripto para birimi üretilmemiş olmasının büyük bir eksiklik olduğunu kaydederek “Blokzincirinin potansiyelini şehir düzlemine taşıyan ilk şehir token’ını bu eksiklikten yola çıkarak geliştirdik. İzmir sosyal hayatının dijital para birimi olacak, hem yatırımcılarına hem de İzmir şehrine katkıda bulunacağına inandığımız İzmir Token’ı Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlayacağımız 29 Ekim’de, Türk kripto para borsası Bzetmex’te erişilebilir bir fiyattan ön satışa çıkaracağız” dedi. 1 ila 5 milyon dolar seviyesinde olmasını planladıkları ikinci ve üçüncü faz yatırımlar için halihazırda Dubai, Almanya ve Katar merkezli iş insanlarıyla görüşmelerini sürdürdüklerinin altını çizen Turgut, İzmir Token’ın kısa sürede benimsenerek kendi değerini kendisinin oluşturacağını ve kripto ekosisteminde küresel bir yankı uyandıracağını vurguladı.

İZMİR DÜNYANIN ÖNDE GELEN KRİPTO ŞEHRİ OLACAK

Barış Turgut, ön satışın ardından kripto para ekosisteminin dinamikleriyle fiyatı yatırımcılar tarafından arz ve talep dengesine göre belirlenecek İzmir Token’ın, İzmir’de çeşitli ayrıcalıklar sunacağını belirtti. İzmir Token’ın İzmirliler, şehirde yaşayanlar veya İzmir’i sevenler için bir aidiyet aracı olarak da konumlanacağına dikkat çeken Turgut, “İzmir Token bir yatırım aracından ziyade, bir fayda token’ı olarak geliştiriliyor. Beş yıllık vizyon planımız kapsamında ekonomik işbirlikleriyle şehre katkıda bulunmak, İzmir sosyal hayatını geliştirmek, İzmir’deki öğrenci ve mezunlara destekte bulunmak, İzmir’i dünyanın önde gelen kripto şehirlerinden birine dönüştürmek gibi hedeflerimiz var” şeklinde konuştu.

İzmir’de başarısı kanıtlanan pilot proje ilerleyen süreçte Çeşme, Bodrum gibi turizmde marka ilçelere ve İstanbul, Roma gibi dünya şehirlerine de taşınacak.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu