İzmir İş Dünyası Ticaret Bakanı ile buluştu

İzmir’e  gelen Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat, İzmir Ticaret Odası (İZTO), Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) ve İzmir Ticaret Borsası (İTB) iş birliğiyle düzenlenen ‘İzmir İş Dünyası Toplantısı’na katıldı.

İzmir Ticaret Odası Meclis Toplantı Salonu’nda gerçekleşen toplantıya Bakan Bolat’ın yanı sıra İzmir Valisi Süleyman Elban, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, İZTO Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Özgener, EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar, İTB Yönetim Kurulu Başkanı Işınsu Kestelli, Deniz Ticaret Odası  Yönetim Kurulu Başkanı Yusuf Öztürk, milletvekilleri, siyasi parti ve sektör temsilcileri katıldı.

Toplantıda konuşan Ticaret Bakanı Prof.Dr. Ömer Bolat, İzmir iş dünyasına müjdelerle geldiğini söyledi. Bolat, “Halkbankası genel müdürü ile de görüştük ve yarın itibariyle esnafımız için 100 milyon TL’lik kredi tahsis edeceğiz. Bu kredi yüzde 15 yıllı faizli, 5 yıl vadeli olacak. Ayıca İTB’nin Aromatik Bitkiler URGE projesi de 15 Eylül’de onaylanacak. İş insanlarının yurtdışı ziyaretlerinde yaşanan vize sorununu da yakında çözmeyi hedefliyoruz. Brüksel’e gidip Gümrük Birliği’nin hizmet sektörünü de kapsayacak şekilde genişletilmesini isteyeceğiz” dedi.

 Bakan Bolat “Önümüzdeki 2024 yılı içinde ihracat desteklerini yüzde 100’den fazla artıracağız. Ticaret artınca halkın refah düzeyi artmaktadır. Covid-19 felaketiyle karşı karşıya kaldık. Ekonomide yarattığı olumsuzlukları biliyoruz. Bunun üstüne Ukrayna- Rusya savaşı 1.5 yıldan fazla süren savaşı ve bunun enerji piyasasında yarattığı tahribat. Bunlar yetmiyormuş gibi 6 Şubat’ta yaşadığımız depremi hatırlayalım. Ateş düştüğü yeri yakıyor. Bütün milletçe dayanışma içinde olduk. O 11 şehrin ayağa kaldırmak için çaba göstereceğiz. Bu büyük bir maddi yük oluşturuyor. 104 Milyar dolarlık bir faturayı birlikte karşılayacağız” ifadelerine yer verdi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu