İZKİTAP’a yoğun ilgi

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi’nin ev sahipliğinde, İZFAŞ ve SNS Fuarcılık tarafından düzenlenen İZKİTAP – 2.  İzmir Kitap Fuarı’na her yaş grubundan İzmirli büyük ilgi gösterdi. 10:00 – 20:00 saatleri arasında ziyarete açık olan fuara gelen ziyaretçiler, hem yayınevleri, kurum ve sivil toplum kuruluşu stantlarını gezdi hem de düzenlenen söyleşilere katıldı.

İZKİTAP – 2.  İzmir Kitap Fuarı’nın Onur Konuğu Şair ve Yazar Birhan Keskin de okurlarıyla “Birhan Keskin Şiirleri Üzerine” başlıklı ve Olcay Akyıldız ile birlikte gerçekleştirdikleri söyleşide bir araya geldi. Okurlar, söyleşinin düzenlendiği Alsancak Salonu’nu tamamen doldurdu. 

Cumhuriyet’in 100. Yılı Söyleşisi 

Gazeteciler Murat Ağırel, Timur Soykan ve Aytunç Erkin’in konuşmacı olduğu “Cumhuriyet’in 100. Yılında Cumhuriyetimizin Demokrasi Karnesi” başlıklı söyleşi yoğun ilgi çekti. Konuşmasında Cumhuriyet’in kurucu kadrolarının ortaya koyduğu vizyona dikkat çeken Timur Soykan, kalkınma ve eğitim hamleleri, kadın hakları, laiklik ve kültür devriminin topluma kattığı değerler başta olmak üzere pek çok alanda hayata geçirilen çalışmalardan örnekler sundu. Soykan, “100. yıl; vatandaş olmak, birey olmak, eşitlik, özgürlük, demokrasi demek. Bugün Cumhuriyet değerlerinin yok edilmeye çalışıldığı bir dönemdeyiz. Aydınlanma için mücadele etmek gerekiyor. Atalarımıza ve çocuklarımıza bir borcumuz var.  Bu Cumhuriyet’i daha katılımcı, daha eşitlikçi, daha özgür, daha devrimci hale getirip gericilerden kurtarmak ve gerçek ilerici fonksiyonlarına kavuşturup bu Cumhuriyeti ileri taşımalıyız. Bu ülkenin genlerinde bağımsızlık, aydınlanma, eşitlik, özgürlük var. Ben bunu bu ülkenin yapacağına sonuna kadar inanıyorum” dedi. 

Akbelen Direnişinin Dünü Bugünü

“Akbelen Direnişinin Dünü Bugünü” başlıklı söyleşiye, Akbelen’den gelen köylüleri de katıldı. Feyha Karslı moderatörlüğünde gerçekleştirilen söyleşide Necla Işık ve Avukat Arif Ali Cangı konuşmacı olarak yer aldı. Arif Ali Cangı, süreçte yaşananları, hukuksuzlukları ve yapılan yanlışları dile getirirken ormanların kesilmesine karşın hala bir ekosistemin orada yaşadığını bu nedenle maden faaliyetinin başlamadan durdurulması gerektiğini ifade ederek, “Akbelen kazanırsa doğa kazanır, biz kazanırız. Bu yüzden maden faaliyete başlamadan durdurulmalı” dedi. 

Fuar boyunca, 700’ün üzerinde imza etkinliği, 86 söyleşi ve birçok farklı etkinlik düzenleniyor.

İzmir Büyükşehir Belediyesi, İzmirlilerin fuarizmir’e ulaşımını kolaylaştırmak için  İZKİTAP’a özel ulaşım hatları oluşturdu. 92 numaralı Üçyol Metro-Fuar İzmir, 610 numaralı Gaziemir Semt Garajı-Fuar İzmir, 650 numaralı Fahrettin Altay-Fuar İzmir ve 540 numaralı Lozan Meydanı-Fuar İzmir hatları dışında, Bornova Metro İstasyonu ile Şirinyer İZBAN aktarmadan fuarizmir’e düzenli seferler var.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu