İsmet İnönü anı evinde anıldı

Türkiye Cumhuriyeti’nin ilk Başbakanı ve 2. Cumhurbaşkanı İsmet İnönü, hayata veda edişinin 50’inci yılında Konak Belediyesi İsmet İnönü Anı Evi’nde düzenlenen törenle anıldı. Törene Pençe-Kilit operasyonunda hayatlarını kaybeden 12 şehidin acısı damga vururken, Manisa’da kendisinin de katıldığı şehit cenazesinde yaşananlara dikkat çeken Konak Belediye Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Abdül Batur, olayların siyasi provokasyona dönüştürüldüğünü söyledi. “O şehitler bizim evlatlarımız, bizim şehitlerimiz” diyen Batur,provokasyonu kınadı. Batur CHP’nin de, Genel Başkan Özgür Özel’in de duruşunun belli olduğunu vurgulayarak, “Atatürk’ten, onun bize emanet ettiği cumhuriyetten hiçbir zaman vazgeçmeyeceğiz. Bizim tek kurtuluşumuz Mustafa Kemal Atatürk’ün yoludur, onun yolundan bir milim bile sapmadan yürümeye devam etmektir” diye konuştu.

İsmet İnönü anma töreni, İnönü’nün 24 Eylül 1884 tarihinde doğduğu ve Konak Belediyesi tarafından İsmet İnönü Anı Evi olarak kente kazandırılan evin önünde yapıldı. Törene Konak Belediye Başkanı ve İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Aday Adayı Abdül Batur, CHP Konak İlçe Başkanı Ozan Ali İlgazi, CHP Konak ilçe örgütü yöneticileri, Konak Belediye Meclisi üyeleri, sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri,  muhtarlar ve vatandaşlar katıldı.

İsmet İnönü’nün savaş meydanlarındaki başarısını, ulusal ve uluslararası politikaya taşımayı başarmış büyük bir devlet adamı olduğuna dikkat çeken Batur, “12 yıl cumhurbaşkanı, 17 yıl başbakanlık yapan İsmet İnönü, her zaman barışı öncelik bilmiş, İkinci Dünya Savaşı yıllarında izlediği tarafsızlık politikasıyla tarihe damgasını vurmuştur. Türkiye’yi çağdaş dünyayla bütünleştirmek için çaba göstermiş, demokrasiye olan bağlılığını her zaman sürdürmüş ve ülkemizin temel değerlerine her zaman sadık kalmıştır. Ulu Önderimiz Mustafa Kemal Atatürk’ün ardından ekonomik ve sosyal alanda bir dizi reform gerçekleştirmiştir”dedi. İ

Batur İsmet İnönü’nün vatanseverliği ve liderlik vasıflarıyla Türk siyasi tarihinde her zaman saygıyla hatırlandığını vurgulayan Batur, “Bir memlekette namuslular, namussuzlar kadar cesur olmadıkça o memlekette kurtuluş yoktur” sözünün İsmet İnönü’nün hayat hikâyesinin özeti olduğunu belirtti. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu