“İş dünyasını zorlu bir dönem bekliyor”

İzmir Ticaret Odası Aralık Ayı Olağan Meclis Toplantısı, İzmir Valisi Dr. Süleyman Elban’ın katılımıyla İzmir Ticaret Odası Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi.

Toplantıda konuşan İZTO Yönetim Kurulu Başkan Özgener, geçtiğimiz günlerde Pençe Kilit Harekatı’nda şehit olan askerler için başsağlığı dileklerinde bulunarak, “Son günlerde ne yazık ki yüreğimizi dağlayan şehit haberleriyle sarsıldık. Öncelikle, vatanımızın birliği ve dirliği uğruna canını ortaya koyan evlatlarımıza Allah’tan rahmet, acılı ailelerine sabır diliyorum. Nurlar içinde yatsınlar, aziz milletimizin başı sağ olsun. Bu vatan toprağının bölünmez bütünlüğünü, ailelerimizle güven içinde yaşamamızı Kahraman Mehmetçiğimizin fedakârlıklarına borçluyuz. Ancak ne yazık ki uzun yıllardır, analarının babalarının göz bebeği, ülkemizin geleceği, yürekleri vatan sevgisiyle dolu pırıl pırıl evlatlarımızı teröre kurban veriyoruz. Evlatlarımızla hem gurur duyduğumuzu hem de bu acıyı milletçe yüreğimizde paylaştığımızı bilmenizi isterim. Bu anlamda, terörün her türlüsünü lanetliyor, vatanımızın her karış toprağına birliğin ve huzurun hâkim olmasını canı gönülden diliyorum” dedi.

Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM)’nin 2024 bütçe görüşmelerinde Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, bazı dernek ve vakıflarla protokol yapmaya devam edeceklerini söylemesi üzerine  Özgener eleştirilerde bulunarak, “Bir süredir medyada yer alan ve toplumda büyük kaygı uyandıran haberlerde Milli Eğitim Bakanlığı’nın sivil toplum kuruluşu olarak tanımladığı bazı vakıf ve dernek niteliğindeki kuruluşlarla, bu kuruluşların bağımsız eğitim ve öğretim faaliyetleri yapabilmelerine imkân tanıyan protokoller imzaladığı bilgileri yer almaktadır. Anayasamızın eğitim ve öğretim hakkını ve ödevini belirleyen 42. Maddesi şöyle der: “Kimse, eğitim  öğrenim hakkından yoksun bırakılamaz. Öğrenim hakkının kapsamı kanunla tespit edilir ve düzenlenir. Eğitim ve öğretim, Atatürk ilkeleri ve inkılapları doğrultusunda, çağdaş bilim ve eğitim esaslarına göre, Devletin gözetim ve denetimi altında yapılır. Bu esaslara aykırı eğitim ve öğretim yerleri açılamaz”.Buradaki “Atatürk ilkeleri” ve “çağdaş bilim ve eğitim esasları” kavramlarına özellikle dikkat çekmek isterim. Bu kavramların temsil ettiği değerler bizlerin tek referans noktasıdır ve bu, Hiçbir şekilde değişmez, değiştirilemez.Eğer bu çocuklarımıza ve gençlerimize, bu değerleri ve bilgileri kazandıracaksak bunu yapacak olanlar aileleri ve yüzbinlerce Aydın Cumhuriyet öğretmenleri ile üniversite öğretim üyeleridir” dedi.

Özgener ekonomik gelişmelerle ilgili değerlendirmelerde bulunarak enflasyon düşürülmeden büyümenin mümkün olamayacağını vurgulayarak, “2023 yılında, bütün dünyaya paralel olarak ülkemizin ana gündemini de enflasyon ve faiz artışları oluşturdu. Bu yönde, ekonomik programımızın ana hedefi, enflasyonda kalıcı düşüşü sağlamak olarak ortaya konuldu. Enflasyonu düşürmeden, ülkemizde sürdürülebilir yüksek büyüme ve kalıcı refahın sağlanamayacağını düşünüyoruz.Bu amaçla parasal sıkılaştırma süreci devam ediyor. 21 Aralık’taki Para Politikası Kurulu kararları sonrasında, 2,5 puanlık bir artış daha yaşanma ihtimali olduğunu görüyoruz. Diğer yandan; Merkez Bankası’nın dezenflasyon için gerekliparasal sıkılık düzeyine yaklaştığını düşündüğünü de anlıyoruz.Bu kararla birlikte Merkez Bankası, parasal aktarım mekanizmasının güçlendirilmesi ve kullanılan sterilizasyon araçlarının çeşitliliğini artırmak amacıyla Türk Lirası depo alım ihalelerine de başladı.Depo alım ihalesi ile piyasadan TL çekilerek mevduat faizlerinin daha da yukarı çekilmesi ve kurun dengelenmesi amaçlanıyor. Eğer enflasyonu düşürmede parasal ve mali politikalar kararlılıkla uygulanmaya devam ederse, bu dönemden itibaren faiz indirimi için uygun ortamın oluşmaya başlayacağını düşünüyorum. Tüm bu gelişmeler yeni yılda iş dünyamızı zorlu bir dönemin beklediğini ortaya koyuyor. Önümüzdeki dönemde düşük talep ve artan maliyetlerin yanı sıra kurun seyri ve finansman giderlerindeki artışlar şirket karlılıklarını yakından etkileyecek.Bu gelişmeler ve sıkı para politikasının devamı neticesinde büyüme rakamlarının bugünküne göre daha düşük bir seviyede oluştuğunu göreceğiz. “dedi.

Haber:Gürkan Genç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu