İnsanlığın kurtuluşu kadınlarla olacak

Tarih öncesi dönemlerden itibaren biliyoruz ki toplumun ilerleyişi kadınlar varlığında mümkün olabilmiştir. Ve her zaman savunduğum tezimi yineliyorum ki gelecek için de öngörümdür: Dünyayı kadınlar kurtaracak!

Kadın, bir milletin bir toplumun inşasını gerçekleştiren, üstelik bunu tek başına yapabilecek olağanüstü potansiyellerin vücut bulmuş hâlidir. Sizce de aynı anda binlere bölünebilen bir başka mucize yaratım var mıdır? Bir günü bir hafta gibi yaşayan, gecesi gündüzüne karışmış; aynı anda hem anne hem eş hem de kadın statüsünü muazzam derecede yürütebilen ve asla durup dinlenmeyen… Soluklanmadığı gibi yorulmak nedir bilmeyen bilse de ruhsal durumunu, duygularını profesyonelce yönetimine katabilen ve binlercesi olmaya her günün tüm aynılıklarıyla yürüyen! Okurken dahi yoruldunuz değil mi? Bunu hissedebiliyorum.

Kadın toplumun en önemli yapı taşıdır. Çünkü kadın var olursa kadınca, kendisini yetiştirebilir ve ilerletebilir. Sağlıklı duygularla kendi varlığını fark edebilen her kadın birey kendisini, çevresini, dünyayı ve statülerini bilinçli şekilde algılayıp yaşar. Bilinçlilik durumu farkındalığı destekler. Farkındalığı üst boyutta şeffafça yaşayan kadın bireyler ideal eş ve ideal anne rolünü de tam olması gerektiği gibi işletir. Sağlıklı  toplum inşası işte tam da burada karşımıza çıkar. Sağlıklı yetişen mutlu çocuklarla…

Bugünün çocukları, geleceği şekillendirecek ve yaşamın her alanına dağılıp yön mekanızması görevini üstlenecek olan bireylerdir. Dolayısıyla duygularını sağlıklı, iyi ve mutlu yaşayabilen, özbenliğinin değerini bilen her kadın birey kendisinin yansıması olarak mutlu ve sağlıklı iletişim kurabilen, kendisini iyi ifade edebilen çocuklar yetiştirir. Bir milletin sarsılmaz yapısının başında eğitim yer alır. Eğitim okulda değil ailede başlar. Nasıl bir aileye doğacağımızı belki seçemeyiz fakat nasıl bir anne baba olacağımıza karar verebiliriz. Karşımızda olumlu rol modeller olabileceği gibi olumsuz rol modeller de olabilir. Bu aşamada izleyeceğimiz rota geleceğimizi ve gelecekleri belirleme aşamasında oldukça önemlidir. Ya su olup yolu yapmalı ya da sus olup kalakalmalıyız ki ikincisi yok oluşa gider. Bu sebeple olumsuz durumlar karşısında su olup yol almayı kendimize ilke edinmeliyiz. Hayat, insân-ı kâmil olma yolunda inişli çıkışlı bir mertebe yolculuğudur. Nasıl başlayıp nasıl yürüyeceğimiz ve yolu nereye götüreceğimiz bize bağlı. Bir kadın bir eş ve en önemlisi bir anne olarak toplumu inşa etmek, bütünün hayrına sonuçlanması için en iyi şekilde emek gösterebilmek için varlık değerimin farkındalığındayım. Sonsuz farkındalıklara merhaba…

Sağlıklı ve mutlu hatta iyi eğitimli bir toplumun parçaları yüreklerimize sarmalayıp büyüttüğümüz yavrularımız.. Başarmaya ve kazanmaya odaklı mükemmel çocuklar yerine mutlu olmayı bilen çocuklar yetiştirmeye özen göstermeliyiz. Çünkü zaten mutlu çocuk başaran da olacaktır kazanan da. Toplumun bölünmezliği, temeli iyi eğitim almış ve değerlerini kuşanabilen nesillerle dünyaya sağlam bir duruş sergiler. Sağlam ve kendisinden emin, ne yaptığını bilen bir toplumu da hiçbir güç yıkamaz, esir alamaz ve yok edemez! Şimdi bir kez daha söylüyorum:

Dünyayı kadınlar kurtaracak!

Zamansal ve mekansal sonsuzlukta varlık gösteren her kadına, anneliği layıkıyla kuşanmış gerçek annelere sevgiyle…

Gamze Bargın Bulmuş

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu