İBİ Doğu Ekspresi’nin gizemini çözüyor

 

 TRT Çocuk’un uzun soluklu çizgi dizisi İBİ, arkadaşlarıyla birlikte yeni bir maceraya daha atılıyor. Üstelik bu sefer sadece televizyon ekranlarında değil, İBİ’yi dev sinema perdesinde göreceğiz. İBİ ilk defa sevenleriyle sinema salonlarında buluşacak olmanın heyecanını yaşarken, ben de ilk defa bir çizgi film kahramanı ile röportaj yapma heyecanını taşıyorum.

 İBİ’yle 20 Ekim 2023’te gösterimde olacak “İbi Doğu Ekspresinin Gizemi” hakkında dergimiz için bir söyleşi gerçekleştirdik. Hepinize keyifli okumalar.

 İbi bize kendini biraz tanıtır mısın?

Tabii ki, ben on yaşındayım. Masal diyarı olan Baldiyar’da yaşıyorum. Kitap okumayı, araştırmayı ve soru sormayı çok severim. Arkadaşlarım benim meraklı ve yardımsever olduğumu söyler. Aslında hepimizin yardımsever olması gerektiğe inanıyorum. Üstelik yardımseverlik bizim kalıcı dostluklar kurmamızı sağlar. Mesela ben bu yolla pek çok arkadaş edindim. Ve hayal kurmaya bayılırım.

 İbi bugüne kadar arkadaşların ve ailenle pek çok macera  yaşadın? Seni bu maceralara sürükleyen ne oldu?

Ben okumayı ve yazmayı yaşıtlarıma göre biraz erken öğrendim. Okumayı öğrendiğimde henüz beş yaşındaydım. O günden beri  kitap okuyorum.

Peki ne tür kitaplar okuyorsun?

Şey, aslında çok ayırt etmiyorum.  Bulabildiğim her tür kitabı büyük bir zevkle okurum. Ama en çok hangisi derseniz  Baldiyarlı serüvencilerin seyahat günlüklerini okumak benim için bir tutkudur. Çünkü ben de her Baldiyarlı gibi tüm Baldiyar’ı karış karış dolaşıp Baldiyar’ın gizemlerini keşfetmek istiyorum.

En çok hangi kitabı seviyorsun ve neden diye sorsam?

Beni tanıyanlar Tosi ile olan yakınlığımızı ve dostluğumuzu bilir. Tosi’nin dedesi  Tidebo’nun hazırladığı Resimli Baldiyar Atlası var. Tidebo, bu atlası  uzun yıllar süren kendi Baldiyar keşif serüveni boyunca hazırlamış ve çizimlerini kendisi yapmış. Ben o atlası hiç elimden düşürmem. Çünkü, ben de her Baldiyarlı gibi kendi serüvenimi yaşamak, Baldiyar’ı karış karış dolaşıp Baldiyar’ın gizemlerini keşfetmek ve pek çok dost edinmek istiyorum. Resimli Baldiyar Atlası’nda Baldiyarlı farklı canlı türleri, olağanüstü mekânlar ve bir çok Baldiyar masalı var. O yüzden her okuyuşumda Baldiyar ile ilgili  yeni bir şeyler keşfediyormuşum gibi geliyor.

 Tosi ile Baldiyar’ı keşif yolculuklarına nasıl başladınız? 

Aslında Tosi’yi ikna etmem çok zor oldu. Çünkü bana sürekli yaşımın bu serüven için çok küçük olduğunu, acele etmemem gerektiğini söylüyordu. Bende bir an önce kendi serüvenimi yaşamak için Baldiyar yolculuğuna başlamak istiyordum. On yaşıma geldiğimde Tosi’yi ikna etmeyi başardım. Birlikte bu serüvene çıkma kararı aldık. Hazırlıklarımızı tamamladıktan sonra Baldiyar haritasını önümüze serip gideceğimiz yerlere birlikte karar vermeye başladık.

Çıktığın yolculuklarda neler yaşadın? Yolculuklar sana neler kazandırdı?

Açıkçası başta Baldiyar’ı keşif yolculuğu olarak başlamıştık. Ama kendimi böyle heyecan verici maceraların içinde bulacağımı tahmin bile etmiyordum. Neler yaşamadım ki?

Tosi ve sonradan bize  katılan Hoppa ve Pumba ile birlikte yaklaşan Zaman Depremi’ni engelledik. Yüzyıllar boyu küs olan Zaman Hükümdarları Horat ve Borra kardeşleri barıştırdık. Sanıyorum bunlar Baldiyar’da da huzuru sağladı. Pek çok arkadaşım olsun istemiştim. Bütün bunlar beni Baldiyar’ın geleceği için mücadele eden Baldiyar kahramanlarından biri yaptı. Pek çok arkadaşım oldu. Bunları hayal bile edemezdim.

Yolculuğa nereden başladınız?

Baldiyar’ı keşif yolculuklarına yaşadığım yer olan Kava ormanından başladık. Tosi’nin deneyimleri de bana çok faydalı oldu. Gezdiğimiz yerler hakkında hep ondan bilgi edindim. Bazen de biz yeni yerleri ve Baldiyarlıları keşfettik. Tabii, zaman zaman sorunlarla da karşılaştık ama, sanıyorum Tosi ile birlikte matematiği de kullanarak eğlenceli çözümler üretebildik.

Yolculuklarda en çok ne yapmayı seversin?

Biliyorsunuz, Tosi bir Tuktuk kaplumbağası ve Tuktuk kaplumbağaları seçtikleri cansız bir nesneye dönüşebiliyorlar. Tosi benim için bir seçim yaptı. Tuktuk kaplumbağaları için bu seçim çok önemlidir. Çünkü tüm hayatları boyunca bir kere dönüşebiliyorlar. Tosi benim doğup büyüdüğüm uçan bir eve dönüştü. Benim evim oldu. Tosi gökyüzünde uçarken, evin küçük balkonunda kitap okumayı ve limonata içmeyi çok severim.  Bu beni çok mutlu eder. Geceleri balkondaki teleskop ile gökyüzündeki yıldızları seyrederim, bazen onlar hakkında minik hikâyeler aklıma gelir. Gündüzleri çevreyi izlemek ve aşağıda olup bitenler bende hep merak uyandırır.

Peki, İbi şu an neler yapıyor?

Yine TV ekranlarında birlikte olmaya ve  birbirinden eğlenceli maceralarımızı sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz. Onların hazırlıklarına devam ediyoruz. Aynı zamanda, şu aralar bunlardan daha heyecanlı bir uğraşı içindeyiz.

Çok yakında sinemalarda gösterime girecek “İbi Doğu Ekspresi’nin Gizemi” filmiyle hayranlarımızın  karşısına çıkacagız. Dostlarımla birlikte ilk defa böyle bir deneyim yaşıyoruz. Bunun için de sabırsızlanıyoruz. Çok da heyecanlıyız.

“İbi Doğu Ekspresi’nin Gizemi” sinema filmi nasıl bir film? Ne anlatıyor?

Zorlu serüvenlerin ardından biraz moral depolamak ve hasret gidermek için Hükümdar Horat’ın düzenlediği, meşhur Doğu Ekspresi seyahatinin konu edildiği ama içerisinde bolca sürprizin de olduğu bir yolculuk aslında konusu. Bu yolculukta bana yine Tosi, Hoppa ve Pumba  eşlik ediyor. Ayrıca birlikte daha önce tanıştığımız eski dostlarımız da var. Her zaman olduğu gibi bizi izleyen ve seven dostlarımıza sürprizlerle, gizemlerle dolu bir macera hazırladık.

Önem vermemiz gereken iyilik, doğruluk, fedakârlık, arkadaşlık ve dostluğun ön planda olduğu ilk sinema filmimizde seyircilerimiz bizimle şimdiye kadar hiç görmedikleri yerlere gidecekler.

İbi seyircilere ne mesaj göndermek ister peki?

İbi, şimdiye kadar olduğu gibi seyircileri ekrana kilitleyecek, onları şaşırtacak ve eğlenceli hikâyeleriyle sevenlerini mutlu edecek sürprizler için en yakın arkadaşları Tosi, Hoppa ve Pumba ile durmadan çalışıyor.

Ve diyor ki “Hem televizyon ekranında hem de sinema perdesinde İbi ve arkadaşlarının yeni maceraları için hazır olun.”

Neşem Yaşar

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu