Hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamülleri ihracatında rekor artış

 

Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamülleri İhracatçı Birliği Başkanı Muhammet Öztürk düzenlediği basın toplantısında sektörü değerlendirdi.

Öztürk’ün konuşmasından satır başları..

Türkiye’nin 2023 yılındaki 26,2 milyar dolarlık gıda ihracatının yüzde 48’ini hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri sektörü tek başına gerçekleştirdi. Türkiye’nin hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatı yüzde 8’lik artışla 11,4 milyar dolardan 12,4 milyar dolara yükseldi.  Son 10 yılda ihracatını 3 kat artırarak 360 milyon dolardan 1 milyar 100 milyon dolar seviyesine taşıyan Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, Türkiye’nin hububat bakliyat yağlı tohumlar ve mamulleri ihracatından yüzde 9 pay aldı. 

Zorlu geçen 2023 yılını büyük bir başarıyla tamamladık. Sektör, küresel zorluklara rağmen üretimin ve ihracatın önemini vurgulayarak, ülke gıda ihracatında lider konumunu sürdürdü. İhracatçılar, yaşanan sıkıntıların üstesinden gelmek ve sektörü sürdürülebilir kılmak için iç ve dış platformlarda sorunlarını dile getirip çözüm önerilerini sundu.

Türkiye genelinde 2023 yılı ihracatı 255,8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri sektörü, gıda ihracatının lideri olarak, 26,2 milyar dolarlık ihracatın %48’ini tek başına gerçekleştirdi. Türkiye genelindeki ihracat, bir önceki yıla göre %8 artışla 12,4 milyar dolara ulaştı. Sektör, son 10 yılda ihracatını iki katına çıkararak büyük bir başarı elde etti. Ege Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği, 2023 yılında 1 milyar 68 milyon dolarlık bir ihracat gerçekleştirerek bir önceki yıla göre %7’lik bir artış sağladı. Birlik, Ege İhracatçı Birlikleri genelinde en çok ihracat yapan 5. birlik konumuna yükselerek büyük bir başarı elde etti.

Birliğin en çok ihracat yaptığı ilk 5 ülke Cezayir, Rusya, Libya, İran ve Cibuti olarak sıralanıyor. Türkiye geneli hububat, bakliyat ve yağlı tohumlar ihracatında ise ilk 5 ülke Irak, ABD, İran, Suriye ve İtalya.

 2024 yılında da Türkiye Gıda İhracatçıları markasıyla uluslararası fuarlara katılacak , sektörlerimizi tanıtacağız. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu