Her şey kayıt altına alınmalıdır

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Nisan ayı meclis toplantısı, EBSO Meclis Başkanı H. İbrahim Gökçüoğlu başkanlığında ve meclis üyelerinin katılımıyla İzmir Ticaret Odası Meclis Salonu’nda gerçekleştirildi. Toplantıya İzmir Ticaret Odası Başkanı Mahmut Özgener de katılım gösterdi.

EBSO Meclis Başkanı H. İbrahim Gökçüoğlu, Yönetim Kurulu Başkan Vekili Metin Akdaş ve Meclis Üyesi sanayicilerin iştirakleriyle düzenlenen toplantıda Gökçüoğlu yaptığı konuşmada enflasyonla mücadelede nakit akışının önemine değinerek, “Enflasyonu düşürmek için ekonomide sıkılaştırma uygulamaları sürecinde finansmana ulaşımda zorlaşma, yurt dışı, içi talep düşüklüğü ile karşı karşıyayız. Nakit akışının önemine ilişkin Üzeyir Garih’in kitabından bir söze dikkatlerinizi çekmek istiyorum: “Biz iş adamları, elinde üç topla oynayan cambazlar gibiyiz, bu toplardan iki tanesi lastik/satış ve kar.. Biri de camdan kristal top/nakit akışı. Lastik toplar yere düşse de zıplar yükselir, ama kristal top düşerse kırılır ve oyun biter.

Bugün enflasyon, üreticinin dahlinin olmadığı aracılı sistemden kaynaklanan ve işletmelerin çoğunun da keyfi fiyat artışları ile önlenemez bir noktadadır.  Yeni bir icat olarak sunulan KKM–TCMB’yi 818 milyar-37milyar USD zarar ettirdi. Hazineye kar payı ödemeyeceği için, zarar halka yansıyor. . Bakan Mehmet Şimşek’in beyanname vermeyen 400 binden fazla mükellef tespit ettik ifadesini anlamak mümkün değil. Bu söylem yıllardır devam eden kayıt dışılığın ve denetimsizliğin itirafıdır maalesef. Yıllardır ifade ettiğimiz, adil rekabet,mali disiplin için kayıt dışı mücadelesi en kısa sürede devlet politikası olarak ciddi şekilde uygulanmalı, gelişmiş ülkelerde olduğu gibi kart ve mobil ödemeler ile her şey kayıt altına alınmalıdır.”dedi.

EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar’ın yurt dışında olması nedeniyle toplantıda konuşan EBSO Yönetim Kurulu Başkan Vekili  Metin Akdaş  IMF’nin büyümeyi artırmaya yönelik politika önerilerini sıraladı: 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu