Google’ın yeni yapay zekası Gemini gün sayıyor

Şu ana kadar üretken AI yeteneklerine büyük yatırım yapan Google, yakında çıkacak olan Gemini AI sistemini Google I/O 2023’te duyurmuştu. Hatta Google’dan, Gemini’nin gezegendeki en popüler üretken yapay zeka araçlarından biri haline gelen ChatGPT’yi geride bırakacağına dair iddialar da söz konusuydu. Ve yeni raporlar, Google’ın Gemini AI modelinin resmi sürümünü yayınlamaya hazırlandığını gösteriyor.

Gemini’nin yakında çıkacak sürümüyle ilgili The Information’ın haberine göre ödeme yapılması gerekse de, özetleyecek olursak, Google’ın küçük bir grup şirkete Gemini AI sistemine erişim izni verdiği bildiriliyor.

Gemini’nin piyasaya sürülmesiyle beraber yapay zeka dünyasına daha da fazla rekabetin ortaya çıkması tüketiciler için yeni olanaklar anlamına gelebilir. Elbette, ChatGPT ile iyi bir şekilde rekabet eden Claude 2 bulunuyor, ancak ChatGPT halen en yaygın olarak bilinen üretken yapay zeka sistemi. Google’ın Gemini’si, ChatGPT’nin etkinliği ve başarısına yaklaşmayı bile başarabilirse, AI alanında büyük bir değişimin yanı sıra ChatGPT’de daha fazla iyileştirme görebiliriz.

Ayrıca Google, Gemini’yi Android işletim sistemi, ChromeOS ve gelecekte geliştirmeye karar vereceği diğer uygulamalar gibi işinin diğer bölümlerine genişletmek için de iyi bir konumda yer alıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu