“Gazetecilik yürekle yapılır”

Marmaris’te düzenlenen Anadolu Buluşması/Yerel Medya Çalıştayı’nda konuşan Basın Konseyi Başkanı Pınar Türenç, “Basın özgürlüğünün yaşatılması için mücadele vermekteyiz. Basın kartları komisyonunda, basın ilan kurumunda bulunmuyoruz. Basın konseyi çok önemli bir noktanın yükünü taşımakta. Uluslararası basın camiasında basın konseyi basının yükünü üstlenme konumunda. Avrupa üyesi olmadığımız halde Avrupa Basın Konseyi’ne alındık. Meydanın ağır sorunlarla karşı karşıya olduğu bu dönemde yılmadan usanmadan mücadele etmek zorundayız.

Geçtiğimiz günlerde İstanbul’da utanç duyulan bir duruşma izledim. Merdan Yanardağ’ın duruşmasıydı. Karşımıza geldiğinde Merdan’ın omuzlarının çöktüğünü ve çok büyük kilo kaybı olduğunu gördüm. Yanımda eşi oturuyordu, ‘Ne olmuş böyle’ dedim, ‘Toparlayacağız’ dedi. Ensesi, boyun kemikleri ufacık kalmıştı. Biz Merdan’a 101 kez hayat borçluyuz, ona 101 kez sarılmamız gerekiyor. Bu bedeller kolay ödenmiyor, yıllarca bu acıyı çekiyoruz.

Aslında Türk basınının meselesi bu. Öte yandan basın konseyinin geliri yok, binası yok, parası yok ama mücadeleye devam edeceğiz. Cebimizden harcayarak mücadele ediyoruz. Kat kat kurulan binalarda yapılmıyor bu işler, biraz yürek isteyecek. Gazeteciliğinde yürekle yapılacağına inanıyorum. Entübe yaşayan tüm gazetecilere destek olmak zorundayız. Bunun da yolu güç birliğinden geçiyor.

dav

Sağlık sistemi, eğitim çökmüş biz burada Anadolu medyasının içine düştüğü durumu konuşuyoruz. Hepimiz konuşacağız, hepimiz her bir kelimeyi içselleştireceğiz ama fotoğrafa bütünüyle bakmak gerekiyor. Avrupa’daki toplantılara katıldığımızda herkes dijital medyayı konuşuyor, maddi olanaksızlıkları konuşuyor, hiç kimse özgürlükten dem vurmuyor. Bize sıra geldiğinde şu kadar gazeteci gözaltında, şu kadar gazeteci tutuklu… Demokrasilerde böyle bir tablo yok, önce bunu çözmek zorundayız.

Biz varız, mücadele ise mücadele. Barış Pehlivan içeride uyuşturucu kaçakçılarıyla birlikte volta atıyor, utanmıyor muyuz? Gereğinde mücadelemizi sergilemiyorsak her şey geçip gidiyor. Bu kalemin kırılmasına izin vermeyeceğiz. “dedi. 

Bir yanıt yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu