Erken Seçim Çağrısı

İzmir Mali Müşavirler Odası (İZSMMO ) nda bugün yapılan basın toplantısının yarıda kalması üzerine önceki dönem Dernek Başkanı  Ali Yılmaz zehir zemberek bir açıklama yaptı. İşte o açıklama;

“Mali Müşavirlik  mesleği ekonominin can damarlarını işleten devlet ile vatandaş arasında bağ kuran bir meslektir.  Devletin ana gelir kaynağı vergidir. Vergi sayesinde hükümetler icraat ve hizmet yapar. Her Vergi Dairesi girişinde “Vergilendirilmiş Kazanç Kutsaldır” yazısını görürüz. Vergi olmadan, ne devlet hizmet yapabilir, ne de vatandaş olarak hizmet alabiliriz. Bu konuda en önemli görevi üstlenen Mali Müşavirler nitelikli bilgi toplama  düzenleme, raporlama ve beyan ile köprü görevi görmektedirler. Resmi anlamda SERBEST MUHASEBECİ MALİ MÜŞAVİR olarak tanımlanmaktadır. Bu meslek 01.06.1989 tarihinde 3568 Sayılı Kanun ile yetkilendirilmiştir.

Toplumun , iş dünyasının ve devlet kurumlarının “güven” üzerine inşa ettiği  Mali Müşavirlik mesleği odalar ve yöneticileri tarafından temsil edilmektedir.İzmir Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası 22 Ağustos 2023 tarihli yönetim kararı ile başkan değiştirerek  büyük bir zaafiyet göstermiş , temsiliyette sorunlar oluşturarak mesleğimizi temsil eden odamıza  güven sarsılmıştır.Bu tarihli yönetim kararı seçilmiş başkan Ertuğrul Davutoğlu ve ekibi tarafından yargıya taşınmış,  İzmir İdare Mahkemelerince  bu yönetim kararı aleyhine yargı kararları oluşturulmuştur. Bu karar mevcut oda yönetimi tarafından İstinaf Mahkemesine taşınmıştır.

İzmir Mali Müşavirler  oda yönetimindeki yaşanan bu zaafiyet  ve belirsizlikler her iki grup tarafından da mesleğimize ve odamıza  itibar kaybı yaşatmış ve demokratik anlayışın yürütülmesinde yaşanan çıkarcı uygulamalar mesleğimize  duyulan güvene zarar vermiştir.

Her iki grubun da meşruiyetini kaybetmiş olması ve  mesleğimizin İzmir odamızda temsilinde çıkmaza girilmiş olması sebebiyle yönetimdeDemokratik yollarla Değişim “zorunlu hale gelmiştir. İZSMMO  yönetiminde yaşanan çıkmazdan kurtulmak için “Seçimli Olağanüstü Kongre “yapılması gerekmektedir.Oda yönetimimizde gerçekleşecek yeniden seçim ile mesleğimizin ve odamızın  itibarını ,  güvenilirliğini yeniden kazanması amaçlanmaktadır.

Meslek camiamıza ve kamuoyuna İZSMMO seçimlerinin yenilenmesi konusunda açık çağrıda bulunmaktayım.”

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu