Elon Musk’ın büyük planı

Bütün şirketlerini tek bir yapay zeka şirketi altında toplamayı planlayan Elon Musk’ın, Twitter kullanıcılarından ve Tesla’nın tam otonom sürüş kameralarından toplanan verileri güçlü ve yeni bir yapay zeka modelini eğitmek için kullanmayı planladığı iddia ediliyor.

Milyarder Elon Musk’ın son yıllardaki dengesiz ve çoğu zaman çelişkili davranışlarını gözlemleyen herkes, onun yön duygusunu kaybettiğine inanabilir. Ancak bu kaotik yönetim ve önemsiz kişisel meseleleri, ünlü gazeteci ve biyografi yazarı Walter Isaacson’ın yakın zamanda Time Magazine’de Musk’ın profilinde anlattığı hikayeye pek uymuyor.

Habere göre, Musk’ın son yıllarda Twitter ve Tesla’da attığı görünürdeki yanlış adımlar aslında ana planına yönelik kısa vadeli aksaklıklar. Yapay zeka, şu ya da bu şekilde, Tesla, SpaceX, Neuralink (Musk’ın beyinbilgisayar arayüzü şirketi) ve diğer projelerinin ürünlerinde zaten kritik bir bileşen. Bu şirketler çoğunlukla birbirlerinden bağımsız olarak faaliyet gösterseler de Musk, güçlü ve genel bir yapay zeka yaratma amacıyla yeni kurduğu xAI girişimiyle birlikte bunların hepsini birbirine bağlamayı planlıyor.

Haberde, Twitter kullanıcılarından alınan metin verileri ve Tesla’nın Tam Otonom Sürüş sistemi tarafından yakalanan görüntülerin bir araya getirilmesiyle Musk’ın hem ChatGPT tarzı yapay zekalı sohbet robotları hem de gerçek dünyada gezinebilen fiziksel robotlar geliştirmeyi deneyebileceği iddia ediliyor. Musk, son zamanlarda zamanının çoğunu gece geç saatlerde Twitter maskaralıklarıyla geçiriyor. Bilimkurgu yazarlarının “tekillik” olarak adlandırdığı, akıllı makinelerin insanları modası geçmiş hale getirebileceği çok da uzak olmayan bir geleceği düşünerek zaman geçirdiği ve “öylece oturup hiçbir şey yapamayacağını” fark ettiği belirtiliyor. Musk tekillikle ilgili olarak “Bu beklediğimizden daha erken gerçekleşebilir” diyor. xAI’ye giden yol böyle başlamış Bu korkunun Musk’ı xAI’yi başlatmaya yönelttiği bildiriliyor. Musk’ın “yapay zeka” güvenliğine odaklandığını iddia ettiği yeni girişimi ile eski Deepmind araştırma mühendisi Igor Babuschkin gibi bu alandaki en iyi yetenekleri işe aldı.

Musk yakın vadede xAI araştırmacılarına bilgisayar kodu üretebilen bir yapay zeka ve ChatGPT’ye rakip olacak “siyasi açıdan tarafsız” bir chatbot geliştirmeleri talimatını verdi. Daha uzun vadede ise xAI’nin web sitesinde hedefinin “evrenin gerçek doğasını anlamak” olduğu belirtiliyor. Isaacson OpenAI’de yapay zeka güvenliği üzerine çalışmış ancak Microsoft’tan aldığı yatırımın ardından şirketle bağlarını koparmıştı. Isaacson’ın geçmişteki konuları arasında Albert Einstein, Steve Jobs ve Leonardo Da Vinci yer alıyor. Isaacson bu yılın başlarında teknoloji gazetecisi Kara Swisher ile yaptığı bir röportajda Musk’ı “günümüzün en ilginç insanı” olarak nitelendirmişti.

Musk’ın geçen yıl Twitter’ı 44 milyar dolara satın alması, onu eleştirenler tarafından finansal bir başarısızlık olarak nitelendirildi ve kendisine tarihteki en büyük kişisel servet kaybı olarak Guinness Dünya Rekoru’nu kazandırdı. Ancak  tüm bu karmaşanın içinde saklı olan, aslında güçlü bir yapay zeka sistemini eğitmek için potansiyel olarak yakıt görevi görebilecek Isaacson’ın “insanlığın kolektif aklı” olarak adlandırdığı Twitter’ın bir trilyondan fazla tweet’ten oluşan veri külliyatı, Musk’a OpenAI ve Google gibi rakiplerin sahip olduğu devasa veri kümelerine karşı bir mücadele şansı verebilir.

Musk Twitter’ın yapay zeka verilerinin değerini ancak siteyi satın aldıktan sonra anladığını itiraf etmiş durumda.

Ayaz Genç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu