Elleri varmış gibi !

SS Tasman’ın Tazmanya sularında batmasının 140. yıldönümünü kutlamak için üç dalgıçtan oluşan bir ekip, gemi batığını ziyaret etmeye karar verdi. Tekneye ulaşmadaki teknik zorluklara rağmen ekip, yalnızca enkazın deniz tabanında durduğunu doğrulamakla kalmadı, aynı zamanda nesli kritik düzeyde tehlike altında olan ve bu durumdan açıkça öfkeli gibi görünen pembe el balığının da bir anlık görüntüsünü yakaladı. Bu balıkların en dikkat çekici özellikleri, elleri varmış gibi görünmeleri.

Bu balıklar son derece nadir bir türün üyesi ve Tazmanya açıklarındaki sularda ve Avustralya kıyılarında yalnızca birkaç popülasyon bulunuyor . Bir grup bilim insanı sayılarını artırmak için aktif olarak yetiştirme çalışmaları yürütürken, Brad Turner, James Parkinson ve Bob Van Der Velde adındaki üç teknik dalgıç tamamen şans eseri bu balıkla karşılaştı.

 

Pembe el balığının toplam uzunluğu yalnızca 13,6 santimetre ve IUCN’ye göre bu tür yalnızca beş örnek olarak biliniyor. Dahası, son 20 yılda hiç görülmedi. Benzer bir şekilde, dar gövdeli el balığı (Pezichthyscompressus) adı verilen bir başka tür de 1996’dan bu yana ilk kez geçtiğimiz yıl görüldü.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu