Dünyanın en uzun karayolu !

Rekorlar kitabına göre Panamerikan Karayolu, Alaska’dan Arjantin’in güney ucuna kadar yaklaşık 30.000 kilometre boyunca uzanan dünyanın en uzun kara yoludur. 

Panamerikan Karayolu ilk olarak 1923’te ABD tarafından önerildi. Her ne kadar uzak ülkeleri birbirine bağlayacak kardeşçe ve idealist bir girişim olarak öne sürülse de, bazıları bunun temel olarak ABD yapımı otomobillerin satışlarını ve Latin Amerika’ya yapılan diğer ihracatları artırmaya yönelik bir kandırmaca olduğunu iddia ediyor.

Panamerikan Karayolu Sözleşmesi 1937’de Arjantin, Bolivya, Kanada, Şili, Kolombiya, Kosta Rika, El Salvador, Guatemala, Honduras, Meksika, Nikaragua, Panama, Peru ve ABD tarafından imzalandı.

1970’lerin başında dönemin ABD başkanı Nixon, kıtayı geçen mega otoyolun kısa sürede tamamlanacağını söyleyerek övündü, ancak çok sayıda boşluk ve çıkmaz yol kaldı. Hatta bugün bile Panamerikan Karayolu tam olarak bağlantılı değil ve tüm uzunluğu boyunca araç kullanmanız mümkün görünmüyor. Örneğin Panama’yı Kolombiya’ya bağlayan 160 kilometre uzunluğundaki ince kara parçası Darién Geçidi’nde göze çarpan bir boşluk var. Yoğun ormanlarla ve mevsimsel yağmurlarla çevrelenen Darién Geçidi’nden toprak yollar dahil olmak üzere hiçbir yol geçmiyor.

Bu unvanın kayda değer en önemli rakibi, Japonya’nın başkenti Tokyo’dan başlayarak Kore, Çin, Güneydoğu Asya, Bangladeş, Hindistan, Pakistan ve İran üzerinden Türkiye-Bulgaristan sınırına kadar 20.557 km boyunca uzanan Asya Karayolu Ağı’nın en uzun rotası olan Asya Otoyolu 1’dir . Ancak bu yolun da kesintili olduğu bir gerçek. Japonya ile Güney Kore’yi 942 kilometreden fazla deniz ayırıyor ve ayrıca çoğu sivilin Güney Kore ile Kuzey Kore’yi ayıran Silahsız Bölge’yi geçmesi mümkün değil.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu