Dokuz Eylül Üniversitesi’nden ikinci deprem belgeseli

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ), 6 Şubat 2023 tarihindeki Kahramanmaraş merkezli depremin ardından bölgedeki dayanışma  ve yardım faaliyetlerini konu alan “Asrın Felaketinde Asrın Dayanışması-İkinci Kısım” belgeselini tamamladı. İkinci belgesel, Hatay, Adıyaman, Malatya ve Kahramanmaraş’ta gerçekleştirilen çekimlerle, DEÜ’nün 150’den fazla gönüllü ekibinin farklı alanlardaki yardım faaliyetlerini ve bölgeyi kalkındırmaya yönelik çalışmalarını içeriyor.

DEÜ Rektörlük Binası’nda gerçekleşen belgesel tanıtım lansmanında Rektör Hotar, DEÜ’nün ilk belgeselinde vurguladığı “Yaralarımızı birlikte saracağız” temasının ikinci belgeselde de devam ettiğini belirtti. İlk belgeselde verilen sözün tutulduğunu ve gönüllü ekiplerin depremin ilk gününden bugüne kadar bölgeye aralıksız destek sağladığını ifade etti.

Hotar, büyük kayıplara neden olan felaketin ilk gününden itibaren bölgede örnek bir dayanışma sergileyen DEÜ’nün, bugüne kadar sağlık hizmetlerinden eğitime, barınma imkanlarından bölgede ekonomiyi yeniden canlandırmaya yönelik girişimlerine kadar önemli sosyal hizmet ve yardımları depremzedelerle buluşturduğunu söyledi. DEÜ’nün felakete yönelik ilk belgeselinde “Yaralarımızı birlikte saracağız” vurgusu yapıldığını aktaran Rektör Hotar, “DEÜ olarak verdiğimiz sözü tuttuk ve ilk belgeselimizde yer verdiğimiz bu ifade doğrultusunda, depremin ilk gününden bugüne kadar gönüllü ekiplerimizle bölgeye desteğimizi aralıksız sürdürdük. İkinci belgesel çalışmamızın alt başlığı olarak da bu nedenle ‘Yaralarımızı birlikte sarıyoruz’ ismini uygun gördük” dedi.

Rektör Hotar, belgeselin çekim sürecinde deprem bölgesinde aktif olarak hizmet veren 41 üniversite mensubunun duygularına yer verildiği yapımın diğer kentlerde çekilen görüntülerle birlikte özgün bir metin doğrultusunda derlendiğini kaydetti. İzleyenlere deprem gerçeğini yansıtması ve dersler çıkarılması adına böyle bir çalışmayı özenle yürüttüklerini vurgulayan Rektör Hotar, “6 Şubat 2023 tarihi belleklerimizde kalıcı bir iz bıraktı. O gün, yalnızca yeryüzü değil, kalplerimiz de derin bir şekilde sarsıldı. Büyük bir yas içinde kayıplarımızı andık, sevdiklerimizin yokluğunu hissettik. Her ne kadar, 6 Şubat’taki depremler, yıkımın ve hüznün izlerini bırakmış olsa da milletimizin dayanışma ruhunu, birlik ve beraberliğini gözler önüne serdi. Dokuz Eylül Üniversitesi olarak, bu ruhu kayıt altına almanın önemli olduğunu düşündük. Geçen yıl Nisan ayında başlattığımız ‘Asrın Felaketinde Asrın Dayanışması’ adlı belgesel serisinin devamını çekme kararı aldık. Amacımız, millî birliğimizin ve dayanışmamızın en güçlü örneklerini belgelemekti. Belgeselimizde, Hatay, Adıyaman, Malatya ve Kahramanmaraş gibi depremden etkilenen şehirlerden canlı tanıklıklar ve görüntüler sunuyoruz” ifadelerini kullandı.

Belgeselde gerçek yaşam öykülerinin anlatıldığını belirten Rektör Hotar, “Tıpkı ilk belgeselimizde olduğu gibi, bu yeni çalışmamızda da 6 Şubat depremlerinin yüreğimizde açtığı derin yaraları, geride bıraktığı kayıpları ve yaşanan zorluklar karşısında sergilediğimiz mücadeleyi, gerçek yaşam öyküleri ve tanıklıklar aracılığıyla anlatıyoruz. Bu belgeseller, gelecek kuşaklara devredilecek tarihsel bir mirasın taşıyıcısı niteliğindedir. Gelecek nesiller, bu belgeseller vasıtasıyla afet zamanlarında sergilenen dayanışmayı, insanların birbirine nasıl destek olduğunu ve en çetin şartlarda bile umudun nasıl yeşertildiğini gözlemleyecekler. Bu çalışmaları, öğretici bir ders, zengin bir bilgi kaynağı ve ilham verici bir kılavuz olması amacıyla titizlikle hazırladık. İlerleyen dönemlerde de yeni projelerimizle, deprem sonrası hayatın normal seyrine dönmesine katkıda bulunacak adımlar atmaya devam edeceğiz. Şu anda belgeselimizi Üniversitemizin resmi internet sayfasından ve YouTube kanalı olan DEUwebtv üzerinden kamuoyu ile paylaştık. Önümüzdeki süreçte farklı platformlarda da belgeselimizi yayınlamayı da hedefliyoruz” bilgisini paylaştı.

Haber :Gürkan Genç

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu