Cumhuriyetin kadınları 3.İzmir Kadın Kongresi’nde tekrar buluşuyor

Türkiye’nin dört bir tarafından gelecek olan Kadın Dernek Temsilcileri İzmir’de 3. kez düzenlenecek olan İzmir Kadınlar Kongresi ile seslerini bir kez daha tüm ülkeye duyuracak.

 

Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk öncülüğünde, Cumhuriyet’ten önceki son kongre olan Türkiye İktisat Kongresi öncesinde 2 Şubat 1923’de yapılan İzmir Kadınlar Kongresi’nin ikincisi, geçen yıl çok büyük bir katılımla İzmir Büyükşehir Belediyesi, BASİFED ve TÜRKKONFED organizasyonu ile 100 yıl sonra ilk defa İzmir’de yapıldı. Cumhuriyet’in kuruluşundan günümüze 100 yıl boyunca Kadının sosyal, ekonomik ve politik alanlarda aldığı yol; çok değerli tarihçiler, yazarlar, iş dünyası temsilcileri, eğitimciler, ekonomistler ve kadın STK Temsilcileri tarafından farklı panellerde tartışılıp ortaya çok güzel bir eser çıktı. Kongreyi takiben iktisat tarihçisi Dr. Serdar Şahinkaya ve Ekonomi Profesörü Dr. Coşkun Küçüközmen kongrede konuşan ve görüş bildiren 60’a yakın kadın STK temsilcisinin konuşmalarını derleyip, Folkart’ın sponsorluğunda, “100. Yaşında İzmir Kadınlar Kongresi ” kitabını ortaya koyarak, bu konuşmaları tarihi bir kanıta dönüştürüp, geçmişi geleceğe taşıdılar.

BASIFED tarafından geleneksel hale getirilen İzmir Kadın Kongresi’nin 3.’sü 1-2 Şubat 2024 tarihlerinde, ‘İkinci Yüzyılda Hayalimizdeki Türkiye“ teması ile Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde, yine Türkiye’nin farklı şehirlerinden gelecek kadın dernek başkanları, çok değerli konuk konuşmacılar ile Cumhuriyetin 101. yılında da  İzmir’e imzasını atacaktır.

BASİFED Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Ali Kasalı konu ile ilgili düzenlenen basın toplantısında İzmir Kadın Kongresi’nin, sadece İzmir için değil, Türkiye’nin demokrasi yolculuğunda bir mihenk taşı, toplumsal cinsiyet eşitliği mücadelesinde vazgeçilmez bir eşik olduğunu söyledi.

100. Yaşında İzmir Kadınlar Kongresi ile İzmir’de bir ilke imza atıldığını hatırlatan Kasalı, “Üçüncü kongrede de Türkiye ve Dünya’ya önemli mesajlar verilmesi planlandı. Bu konuda bize destek olan paydaşlarımıza ve ana sponsorumuz olan Folkart’a teşekkür ediyorum” dedi.

İzmir’den Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Mesajı”

Kasalı 1-2 Şubat, 2024’te 3.sü yapılacak olan Kadınlar Kongresi için bu yıl da dolu bir program hazırladıklarını ve Türkiye’nin önde gelen ekonomist, gazeteci, STK temsilcisi ve kadın konusuna farklı bakış açıları olan uzmanları bir araya getirdiklerini söyledi.

Mustafa Kemal Atatürk’ün kadın kongresi için İzmir’i seçmesinin bir tesadüf olmadığını, kadınlar için benzer sorunların hala devam ettiği bugünlerde de bu konu için İzmir’in çok yerinde bir seçim olduğuna işaret eden Kasalı, “İzmir, Mustafa Kemal Atatürk’ün vizyonu doğrultusunda, bugün örnek bir kent olarak gösteriliyor. Türkiye’de kadın sorunu çözülmeden hiçbir sorunun çözülemeyeceğini biliyoruz. Biz bunu içselleştirerek bu Kongre’yi bir kez daha İzmir’de düzenliyoruz. Kadınlar bir kez daha İzmir’den seslerini yükseltecekler. Toplumsal cinsiyet eşitliğinin sağlanması yolunda İzmir’den dünyaya verilecek mesajın önemli katkıları olacağını düşünüyorum” dedi

“Yeni Vizyon Kazandıracak”

Kasalı “Kongremizde  KADER Genel Başkanı Nuray Karaoğlu, SEDEFED Yönetim Kurulu Başkanı Emine Erdem, Gazeteci Yazar Nurcan Baysal, Yazar Ahmet Şerif İzgören, modacı  Arzu Kaprol gibi daha birçok değerli konuk bizimle fikirlerini, düşüncelerini paylaşacaklar. Oturumların çok fayda sağlayacağını, bizlere yeni vizyon kazandıracağına inanıyorum. İzmir, 101 Yıl önce olduğu gibi bu Kongre ile de kadınların mücadelesinde önemli bir misyona sahip olduğunu gösterecektir” diye konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu