Çip savaşları kızışıyor

Çin teknoloji devi Huawei, ABD’nin baskısına karşı koymak için çip tedarik zincirini güçlendirmeye devam ederken bir yandan Şangay’da devasa bir yarı iletken ekipman araştırma ve geliştirme merkezi inşa ediyor. Nikkei.com’un haberine göre firma bu tesiste; Applied Materials, Lam Research, KLA ve ASML gibi önde gelen küresel çip üreticileriyle çalışan çok sayıda mühendisi cazip maaşlarla işe aldı.

ABD’nin getirdiği kısıtlamalar, birçok Çinli çip üreticisini mümkün olan her yerde yerel alternatifler aramaya itti. Nitekim Çin’in önde gelen yarı iletken ekipman tedarikçisi Naura’nın geliri, 2018’den bu yana dört kattan fazla arttı ve 2024 için de yeni bir rekor rapor etmesi bekleniyor. Benzer şekilde Huawei de ABD’nin baskısına, yurt içi tedarik imkânlarını agresif bir şekilde güçlendirerek yanıt verdi.

Ar-Ge üssünün tamamı için toplam yatırım, Şangay hükümetine göre yaklaşık 12 milyar yuan’a (1,66 milyar dolar) ulaşacak ve kampüs yaklaşık 224 futbol sahası büyüklüğünde olacak. Huawei’nin 2023’teki Ar-Ge harcamaları ise toplam gelirinin %23,4’ünü oluşturan 164,7 milyar yuan (22,7 milyar dolar) gibi bir seviyeye ulaştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu