CHP Genel Başkanı Özgür Özel roman vatandaşlarla bir araya geldi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel yanında İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Dr.Cemil Tugay, CHP il başkanı ve İzmir milletvekilleri ile Romanlar Buluşması’na katıldı.

CHP Lideri romanlarla yaptığı konuşmada, romanlara ‘siyasete katılın’ çağrısında bulunurken ‘yanınızdayım’ sözü verdi. Özel ayrıca romanlara temsiliyet ve vekillik sözü de verdi.

Romanların sorunlarının farkında olduğunu belirten Özel, “Yerel seçimlere 9 gün var Bugün il başkanımız ve milletvekillerimiz ile sizlerleyiz. Bu partinin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk. İki eserim varsa biri Cumhuriyet diğeri CHP diyor. Biz onun partisinde siyaset yapıyoruz. Hepimiz onun kurduğu cumhuriyeti çok seviyoruz. Cumhuriyet eşit yurttaşlık ilkesine göre kuruldu. Her türlü ayrımcılığa karşı güvence maddesi yok ama bu toprakları birlikte kurtarıp cumhuriyeti birlikte kurduğumuz ve eşit yurttaşlar olduğumuz anayasamızda açıkça yazılıyor.

Romanlar ciddi sorunları olan bir topluluk. Romanların uğraştıkları çeşitli ayrımcılıklar, adaletsizlikler var. Gelir adaletsizliği ülkemizin bir sorunu ancak romanlarda çok daha ciddi sorun. Eşitsiz dağılımdan en fazla zarar görenler sizlersiniz. Kayıt dışı istihdama itilen, toplum içinden dışlanan, günlük kazançlı işler yapamaya zorlanan önemli bir topluluğu temsil ediyorsunuz.  Hiçbir dışlanmaya maruz kalmadan pozitif ayrımcılık uygulamaları ile aradaki farkın kapatılması lazım.

Bu ülkede ekonomik olarak bazı çocuklar bazı çocuklardan aradaki farkı kapatamayacak kadar geride başlıyor yarışa. Kuşkusuz roman çocukları buna en iyi örnek. Oysa roman çocukları biraz imkan tanındıklarında zekaları, yetenekleri ile inanılmaz başarılar gösteriyorlar” dedi.

 Özel, “Sosyal demokratların diğer partilerden farklı olan kısmı insanı ayırmayan ve dezavantajlılara pozitif ayrımcılığı savunan, bunların anayasaya konmasını savunan, göçmenleri yoksulları, her türlü dezavantajlı kesimleri savunması gereken yapıdır. CHP’nin tüm belediye başkan adayları bu dönem çok genç ve dinamik .Burada da yarı yarıya kadın erkek eşitliği sağlanmış diyebilirim. Atatürk’ün yaptığı en önemli işlerden kadına seçme ve seçilme hakkını çoğu ülkeden önce vermesi. Ancak maalesef sonra bir gerileme yaşandı ve hak edilen yere gelinemedi İzmir’de bugüne kadar 6 kadın belediye başkanımız olmuş. Bu dönem 9 adayımız var seçilecek yerlerden. İnşallah eşit temsili sağlayacağız CHP olarak. Bu noktada il başkanımızın bir roman kardeşimizi il yönetimine almasını önemsiyorum. Geçmişte Özcan kardeşimiz vardı ancak öyle bir kişi değil daha fazla temsiliyetinin olması gerektiğini düşünüyorum. Bizim belediyelerimiz romanların en az sorun yaşadığı belediyeler. Bu ülkeyi yaşanabilir ve hayal kurulabilir bir kent yapacağız. Bunu belediye başkanlarımızla 1 Nisan’dan itibaren yapacağız. Evet Mayıs ayında kırıldınız, üzüldünüz sandığa küstünüz. Evet hepimiz kırıldık üzüldük. Ama sandığa gidin. Ben kolay kolay söz vermem. Gençlere, kadınlara söz verdik tuttuk. Size de veriyorum. İzmir’den Roman arkadaşlarımızın belirlediği isimleri milletvekili olarak görevlendireceğiz. Belediye meclislerinde roman arkadaşlarımıza önemli görevler vereceğiz.”.” şeklinde konuştu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu