CHP Genel Başkanı Özgür Özel İzmir programında çeşitli ziyaretlerde bulundu

 

 

CHP Genel Başkanı Özgür Özel iki günlük İzmir programında çeşitli ziyaretlerde bulundu. Ege Belediyeler Birliği’nin İzmir Konak’taki binasında Özel’in Manisa Büyükşehir Belediye Başkanı ve Ege Belediyeler Birliği Başkanı Ferdi Zeyrek’i ziyaretinde, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper ile belediye başkanları ve milletvekilleri de yer aldı. 
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ferdi Zeyrek’in Ege Belediyeler Birliği Başkanı olarak seçilmesinin kendileri açısından onur verici olduğunu belirtti. Özel, “Yapılan seçimdeki mutabakat, tüm belediyelerin CHP’de, Ege’de olması hepimiz açısından mutluluk verici bir durum. CHP sadece kıyılara sıkışmış bir görüntüden, Ege’deki bütün belediyeleri kazanan, İç Anadolu’da çok sayıda belediye kazanan bir noktaya geldi. Hem Ege Belediyeler Birliği, hem Türkiye Belediyeler Birliği’nde, hem de Tarihi Kentler Belediyeler Birliği’nde CHP’li belediye başkanlarımız var” dedi. Özel, Dr. Cemil Tugay ile Ferdi Zeyrek’in sinerjisine güvendiğini, her iki ismin de başarılı çalışmalar yapacağına yürekten inandığını söyledi. 
 
“Çoğulculuktan yanayız”
Türkiye Belediyeler Birliği seçimini, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu’nun kazandığını anımsatan Özel, şunları söyledi: “Orada biz AK Parti ve MHP’nin yaşattığı geçmiş pratiklerden farklı olarak, kendilerine ‘Gelin herkes gücü oranında temsil edilsin’ dedik. Ama AKP ve MHP kendi listelerini çıkardı. Ama biz İYİ Parti, Yeniden Refah Partisi, Dem Parti ile kurduğumuz büyük ittifakla Belediyeler Birliği’nin yönetimini kazandık. Tek başımıza da alabilirdik ama çoğulculuktan yanayız.”

“216 eksik oy aldı”
Türkiye Tarihi Kentler Belediyeler Birliği Başkanlığı’na Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ı aday gösterdiklerini de söyleyen Özgür Özel, “Orada CHP’nin çoğunluğu yoktu. Toplam delege sayımız 424 olmasına rağmen, Mansur bey 495 oy alarak başkan seçildi. Rakibi Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Mehmet Öntürk de 221 oy aldı. AKP’nin Cumhur İttifakı adayı AKP-MHP-Büyük Birlik Partisi oylarından 216 eksik oy aldı” dedi.

“En adil şekilde yöneteceğiz”
CHP Genel Başkanı Özgür Özel, açıklamasının devamında şunları söyledi: “Bu karşı taraftaki dağınıklığı ve bizim tarafta işlerin ne kadar yolunda gittiğini gösteriyor. Oysa biz burada da onlara ‘Gelin birlikte olalım’ dedik ama kabul etmediler. Orada da İYİ Parti, Yeniden Refah Partisi, Dem Partisi ile birlikteyiz. Çok sayıda belediyeye, Büyük Birlik Partisi, MHP, AKP’ye de teklifte bulunduk. Ama çok olan her şeyi alsın mantığında olanlar, bizim bu paylaşma teklifimizi algılayamadı. Çoğunluklarına güvendi ama bugün orada ortaya çıkan durum kendileri açısından son derece hazin. Biz en adil şekilde yöneteceğiz. Bizim yönettiğimiz kurumlar, kısa sürede Türkiye’nin en önemli yönetilen kurumlarına dönüşüyor.”

Erdoğan ile görüşmesinde gündeme getireceği konuları paylaştı
11 Haziran’da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile görüşeceklerini de hatırlatan Özel, “Haziran ayının sonunda asgari ücrete zam yapmamayı düşünenler, bunu bir kez daha düşünsünler. Buna çok sert ve çok net tepki vereceğiz. Yarattığınız krizin yükünü emekçilere, emeklilere yükleyemezsiniz. Buğdayda 15 lira taban fiyat bekliyoruz. Çay taban fiyatının 25 lira olarak güncellenmesini bekliyoruz. Ve bu kararların bir an önce açıklanmasını bekliyoruz” dedi. 

Başkanlar Zirvesi

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Özgür Özel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, ilçe belediye başkanları ve Büyükşehir Belediyesi meclis üyeleri ile toplantı yaptı. Kültürpark’taki İzmir Büyükşehir Belediyesi Melis Salonu’nda düzenlenen basına kapalı toplantıda milletvekilleri, il yönetim kurulu üyeleri, il disiplin kurulu üyeleri ve ilçe başkanları da hazır bulundu.
Kültürpark’ta ilçe belediye başkanları ile ön toplantı yapan Özgür Özel’e CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, CHP Genel Başkan Yardımcısı Burhanettin Bulut, CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel, CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan da eşlik etti. 

Dr.Cemil Tugay’ı ziyaret

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ı makamında ziyaret etti. Ziyarete CHP Parti Sözcüsü Deniz Yücel, CHP Genel Başkan Yardımcısı Ensar Aytekin, CHP İzmir İl Başkanı Şenol Aslanoğlu, CHP Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Murat Bakan, CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, CHP Manisa İl Başkanı İlksen Özalper de katıldı. 
Ziyarette İzmir’in önemine değinen CHP Lideri Özgür Özel, “Bundan sonraki süreçte de Cumhuriyet Halk Partisi olarak Cumhuriyet’in, Atatürk’ün gözbebeği bu kente gözümüz gibi bakmaya, canımız gibi sahip çıkmaya devam edeceğiz. İzmir’de yüzler daha çok gülecek. İzmir’in yüzü en çok önümüzdeki genel seçimler akşamı saat 21.00’i bulmadan bütün Türkiye ile birlikte gülecek” diye konuştu. Başkan Cemil Tugay da “İzmir’de yeni nesil belediyecilik anlayışı ile güzel bir dönem başlattık. 2 aydır yeniden yapılanma ve genel anlamda yenilikçi uygulamaları belediyeye taşıdığımız biz dönem yaşıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Buluşmadan ötürü büyük bir memnuniyet duyduğunu ifade eden Genel Başkan Özel, “İzmir bu seçimlerde gösterdiğimiz 31 belediye başkanı adayından 29’unun seçildiği bir başarıyı elde etti. Seçimden önce Adalet ve Kalkınma Partisi buraya çok yüksek düzeyde önem atfetti. Maddi karşılığı çok büyük bir kampanya yaptılar. Bir algı yaratmaya çalıştılar. Neredeyse İstanbul’dan daha pahalı bir kampanyayı İzmir’de yürüttüler. Onların kampanyasının maddi gücüyle rekabet edecek ne halimiz ne niyetimiz vardı. Bizim kampanyamızın manevi tarafı çok güçlüydü. Bizim kampanyamız, Atatürk’ün annesinin emanet edildiği kentte siyaset yapmanın sorumluluğunu taşıyordu. Bizim kampanyamız Cumhuriyet Halk Partisi’nin amiral gemisi olmanın, Cumhuriyet’in sancak gemisi olmanın sorumluluğunu taşıyordu. Bu sorumlulukla birlikte hep beraber çalıştık ve sonradan aylarca inanamadıkları seçim sonucunu aldık. İzmirliler burada, İzmir’i Cumhuriyet Halk Partisi ve Cumhuriyet’i tartıştırmadı” açıklamasında bulundu.

İzmir’de yerel seçimlerde alınan oy oranının artırılması için çalıştıklarını ifade eden Özgür Özel, sözlerini şöyle sürdürdü: “Elbette doğru bir strateji ile neredeyse bütün belediyeleri kazandık. Şimdi İzmir’in çok daha yüksek rakamlara ulaşabilmesi için gayret göstereceğiz. Yetki bundan sonra Cemil Tugay’da, yetki 28 belediye başkanımızda. Onlardan sadece kentte güzel işler yapmalarını beklemiyoruz. İzmir’in yüksek beklentilerine en iyi derecede cevap verebilmeliler. Vatandaşımız, belediye başkanlarımıza ‘Bunlar Türkiye’yi yönetmeye hazır mı?’ diye bakıyor. Seçmen, Cemil Başkan’ın cebine bir anahtar sıkıştırdı. Bu anahtar iyi, doğru, dürüst, şeffaf bir yönetimin sonucunda genel seçimlerde Atatürk’ün partisinin iktidara gelmesinin anahtarıdır. Bu bilinçle çalışıyorlar. Bu bilinçle çalışmaya devam edecekler. Biz bütün gücümüzle onları desteklemeye devam edeceğiz” diye konuştu. 


Genel Başkan Özel’in ziyaretinden onur duyduğunu kaydeden Başkan Dr. Cemil Tugay ise “Çok teşekkür ediyoruz. Bizi onurlandırdınız. Ziyaretinizden büyük şeref duyduk. Seçimlerden sonra aşağı yukarı 2 ay geçti. Bu süre içerisinde sizlerin de bilgisi dahilinde yoğun çalışma içindeyiz. Seçim sürecinde şehrimize sağladığınız özel destek için, önemli katkılar için yürekten teşekkür ediyoruz. Zaferimizin mimarı olarak ve bu zaferin en önemli pay sahibi lideri olarak sizleri her zaman dinlemeye ve sizin önderliğinizde çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. İzmir’de yeni nesil belediyecilik anlayışı ile güzel bir dönem başlattık. 2 aydır yeniden yapılanma ve genel anlamda yenilikçi uygulamaları belediyeye taşıdığımız biz dönem yaşıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu