CHP Belediye Başkan Adayları DİSK mitinginde !

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) İzmir Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Cemil Tugay, Disk Ege Bölge Temsilciliği tarafından düzenlenen mitinge katıldı.

Mitinge ev sahibi DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ve Tugay’ın yanı sıra; Genel İş Sendikası Genel Başkanı Remzi Çalışkan, CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan, Menderes Belediye Başkan Adayı İlkay Çiçek, Çiğli Belediye Başkan Adayı Onur Emrah Yıldız, Bayraklı Belediye Başkan Adayı İrfan Önal, Buca Belediye Başkan Adayı Görkem Duman, Gaziemir Belediye Başkan Adayı Ünal Işık, Urla Belediye Başkan Adayı Selçuk Balkan, Bornova Belediye Başkan Adayı Ömer Eşki, Kemalpaşa Belediye Başkan Adayı Mehmet Türkmen, Karşıyaka Belediye Başkan Adayı Yıldız İşçimenler, Karabağlar Belediye Başkan Adayı Helil İnay Kınay, Konak Belediye Başkan Adayı Nilüfer Çınarlı Mutlu, CHP önceki dönem İzmir Milletvekili Kani Beko ile çok sayıda sendika üyesi katıldı.

DİSK Ege Bölge Temsilciği binası önünde gerçekleştirilen mitingde konuşan Tugay dikkat çekici mesajlar verdi.

AK Partili veya MHP’li belediyelerin sendikalaşmaya izin vermediğini söyleyen Tugay, “Ülkemiz ve kentimiz çok zor zamanlardan geçiyor. 22 yıllık AKP yönetimi toplumsal kaynakları bir avuç mutlu azınlığa tahsis etti. Bir avuç mutlu azınlık dışında kalan bütün toplumu adeta açlığa mahkum etti. Bunun hepimiz farkındayız. Eğer bu iktidar bu seçimlerde kırmızı kart görmezse ülkemizi çok daha kötü günler bekliyor. Öte yandan 12 Eylül sonrasında başlatılan sendikasızlaşma, emeğin örgütlenmesine izin vermeme siyaseti, AKP iktidarı döneminde saklanarak artıyor. Hükümet ya örgütsüz yığınlar istiyor ya da her dediklerini koşulsuz onaylayacak saraya yandaş sendikalar istiyor. Hepimiz ülkemizi ve kentimizi neyin beklediğini biliyoruz. Bu seçimlerden alnımızın akıyla çıkmak için çok çalışmalıyız. Hiçbir AKP’li ya da MHP’li belediye DİSK’in örgütlenmesine izin vermiyor. Kamu kurumları açısından baktığımızda emeği savunan gerçek sendikacılık ancak halkçı, toplumcu belediyelerin olduğu yerde yapılıyor. Bunların en başında da İzmir Büyükşehir Belediyesi geliyor. Rahmetli Başkanımız Ahmet Piriştina, fazla mesai ödenmeden asgari ücretle çalışan binlerce İZELMAN emekçisinin sendikal örgütlenmesinin önünü açmıştır. Hak ettikleri en iyi toplu sözleşmeyi yapmaları için uğraşmıştır. Aziz Kocaoğlu işbaşına gelir gelmez, ‘taşeronu bitireceğim’ dedi ve sözünü tuttu. 25 yıldır İzmir Büyükşehir Belediye Başkanları her daim emeğin hakkını gözeten sosyal politikaları öne çıkaran toplu sözleşmelere imza attılar. Buna karşılık emekçi arkadaşlarımızda İzmir halkı için fedakarca çalıştılar. Aldıkları her kuruşun hakkını fazlasıyla ödediler” dedi.

İşçilere birlikte çalışma sözü veren Tugay, “Bu dönemde de birlikte çalışacağız, size söz veriyorum. İşçilerimizin iktidara uyguladığı emek karşıtı politikadan zarar görmemesini sağlayacağız birlikte. Aileleriyle birlikte güven içinde yaşamaları için belediyemizin olanakları dahilinde en iyi toplu sözleşmeyi yapmak için uğraşıyoruz. Sendikalar elbette sadece ücret pazarlığı yapan kurumlar değildir. Aynı zamanda sosyal hakların gelişimi için uğraşan demokrasi mücadelesi veren örgütlerdir. Sendikalarımızla bu alanlarda önemli işler yapacağız. Biz İzmir Büyükşehir Belediyesi olarak büyük bir aile olarak gecemizi gündüzümüze katarak İzmirlilerin en iyi hizmeti alması için çalışacağız. Ve son olarak şunu söylemek isterim; burada biz hep beraberiz. Türk’ü, Kürt’ü, Alevi’si, Sünni’si, Laz’ı, Çerkez’i, göçmeni hepimiz beraberiz. Biz beraberiz. Kazanacağız, kazanacağız, kazanacağız” diye konuştu.

CHP İzmir Milletvekili Ednan Arslan da alanda işçi düşmanı belediye başkan adayının bulunmadığını ifade ederek, şunları söyledi:

“Cemil Tugay başkanımız bir işçi dostu, yurtsever. İzmir Büyükşehir Belediye Başkanlığı görevine yakışmaz mı? İlçe belediye başkan adaylarımız da çok kaliteli. O zaman yapacak tek şey 31 Mart’ta sandıklara gitmek. Yerel seçimlerde tüm Türkiye’ye İzmir’den demokrasi ve özgürlük dersi vereceğiz.”

Genel -İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan yaptığı konuşmada demokrasinin önemine değindi. Türkiye’nin dört bir yanında emek, özgürlük ve demokrasi için mücadele ettiklerini belirten Remzi Çalışkan,

“Sendikaya destek veren sadece işçi sınıfıdır. Bizi güçlü yapan, emeklerimiz, bir arada oluşumuz ve örgütlülüğümüzdür. Bu örgütlülük Türkiye’nin her yerinde var. Demokrasi ve emek mücadelesi veriyoruz. Hem alın terimiz hem de emeğimiz için mücadele veriyoruz. Karanlığa karşı mücadele veren bir örgütüz. Biz tarafız. Aydınlık Türkiye’nin tarafıyız. Özür Türkiye’nin tarafıyız, adaletin yanındayız. Biz barıştan ve kardeşlikten tarafız. Biz laik Türkiye’den tarafız” dedi.

İnsanca yaşamak için demokrasinin olmasının gerekliliğine vurgu yapan Çalışkan, “İşçi sınıfının örgütlülüğü olmazsa, demokrasi de olmaz. Bütün ülkede ilan ettiğimiz gibi emekten, işçiden yana olan belediye başkanlarının yanında olacağız. Buradan ilan ediyoruz. CHP Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Sayın Cemil Tugay’ın yanındayız. Ve onun seçilmesini istiyoruz. CHP’nin ilçe belediye başkan adaylarının yanındayız” diye konuştu.

DİSK’TEN SANDIK ÇAĞRISI

DİSK Ege Bölgesi Temsilcisi Memiş Sarı, yıllardır emek, demokrasi, barış ve kardeşlik mücadelesi verdiklerini, karanlıktan aydınlığa giden yolda birlikte mücadele ettiklerini söyledi. Sarı, 31 Mart seçimlerinde herkesin sandığa sahip çıkmasının önemine de değindi. Program, işçilerin çektiği halayla son buldu.

 

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu