CHP adaylarını tanıttı

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Ankara’da düzenlenen aday tanıtım toplantısında; “Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçime ittifaksız girdiğini kimse kabul etmesin. Biz bir ittifakın parçasıyız, bileşeniyiz, içindeyiz. Bu ittifakın adı: Türkiye İttifakı’dır” dedi.

CHP, bugün Ankara’da aday tanıtım toplantısı yaptı. Ankara Spor Salonu’nda düzenlenen toplantıda, CHP’nin seçim filmleri izletildi, kampanya sloganı olan “İşimiz gücümüz Türkiye” tanıtıldı.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel, toplantıda yaptığı konuşmada şunları söyledi:

Aday belirleme süreçleri bazı partilerde kapalı kapılar ardında oluyor. Listeler basına geçildiğinde ya da aday tanıtımı yapılırken görülüyor. Oysa Cumhuriyet Halk Partisi’nde hep böyledir ama bu dönem objektif kriterleri ve çok önemli yöntemleri benimsedik ve sürdürdük. Adaylığımızı belirlerken seçmenimizi dinledik. Örgütümüzü dinledik. Aday adaylarımızı dinledik. Sokağın sesine kulak verdik. Kanaat önderleriyle görüştük. Parti Meclisi üyelerimizi ve milletvekillerimizi görevlendirdik. Onların detaylı raporlarını aldık. Üç bin anket, üç bin araştırma yaptırdık ve sonuçta 339 bin tekil anket sonucuyla adaylarımızı belirlenmesi için çok önemli veriler elde ettik. Mevcut belediye başkanlarımız hakkında memnuniyet anketleri, memnuniyet anketlerinin olumlu olması durumunda adaylığa devam sürecini gerçekleştirdik. Ardından aday değişikliği olan yerlerde bir, iki, üç, hatta bazı özel durumlarda beş ankete kadar sahadan veri toplamayı, seçmenin beklentilerini, taleplerini okumayı tercih ettik. Ve sonunda burada karşımızda adaylarımız var. Aday adayı olup da 16 bin başvurudan, 3 bin 500’ün üzerindeki doğrudan belediye başkan adaylığı içindi. Adaylaşamayanlar oldu. Son günlerde bazı televizyonlarda gazetelerin kiminin manşetinde, kiminin eteğinde, kiminin ilk sayfasında üç, beş, on memnuniyetsiz arkadaşımızın partiden ayrıldığını ya da başka taraflardan aday olmak istediklerini, eleştirilen açıklamalar görüyoruz. Hepsine sonuna kadar saygı duyuyorum. Hiç kötü bir söz söylemeyeceğim.

“İktidar, üllkeyi 25 yıl boyunca kötü yönetti”

Biz Cumhuriyet Halk Partisi’yiz. Bu topraklara sosyal belediyecilik anlayışını getiren bu topraklara sosyal devlet anlayışını taşıyan, sosyal demokrasiyi getiren partiyiz. Bir büyük mirasın sahibiyiz. Türkiye’de yerel yönetimler tarafından ilk kez yapılan pek çok uygulamayı hayata geçiren partiyiz. Kentsel dönüşüm, toplu konut, metro, metrobüs, hafif raylı sistem, biyolojik artıma ve daha pek çok projenin ve bu projelerin hayata geçirenlerin mirasçılarıyız. Biz belediyeciliği İstanbul’da ilk tercihli yol uygulamasını hayata geçiren Aytekin Kotillerden, 1992 ilk yılında doğal gaz projesini yapan Nurettin Sözenlerden, Halk Ekmek Fabrikası’nı kuran Ahmet İsvanlardan bugün aramızda bulunan bir yerel yönetim efsanesi olan önceki Genel başkanımız Murat Karayalçın’ın ilk metro temeli atmasından, metrolardan tramvaylara, üretim merkezlerinden öğrenci yurtlarına, kooperatiflerden kreşlere Türkiye’yi sosyal belediyecilik örnekleriyle tanıştıran Vedat Dalokaylardan, Celal Altınaylara, Yüksel Çakmurlardan Ali Dilçerlere, Ahmet Piriştinalardan Anadolu’da bozkırın ortasında bir cennet yaratan Yılmaz Büyükerşenlerden öğrendik. Bu iktidar, üllkeyi 25 yıl boyunca kötü yönetti.

“Biz bir ittifakın parçasıyız, bileşeniyiz, içindeyiz”

Geçen seçimde bizimle birlikte olan iyi insanlar, hala iyi insanlar. Geçen seçimin muhafazakar demokratları yine burada kendi değerlerine saygılı belediye başkanlarımızın arkasında. Geçen seferin bizim belediye başkanlarımıza destek veren milliyetçi demokratları onların vatan, millet, bayrak sevgisini beş yıl boyunca şahit oldular. O yüzden buradan sonra hep birlikte Cumhuriyet Halk Partisi’nin seçime ittifaksız girdiğini kimse kabul etmesin. Biz bir ittifakın parçasıyız, bileşeniyiz, içindeyiz. Bu ittifakın adı: Türkiye İttifakı’dır. Partimizin bayrağı var mı? Var. Ama Türkiye İttifakı’nın bayrağı ay yıldızlı al bayraktır. Türkiye İttifakı’nın renkleri kırmızıyla beyazdır.”

Hatay ve Esenyurt adayları okunmadı

Özel’in konuşmasının ardından büyükşehir, il, ilçe ve belde belediye başkan adayları alfabetik olarak sahneye davet edildi. Adaylar, sahnede CHP Lideri Özel ile fotoğraf çektirdi. Bu sırada Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Adayı Lütfü Savaş ile İstanbul Esenyurt Belediye Başkanı Adayı Ali Gökmen’in isimleri okunmadı. Hatay ve Esenyurt Belediye başkanlarının değiştirileceği belirtildi. CHP’nin Urfa Belediye Başkan Adayı da Mustafa Koyuncu olarak açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu