Çeşme Festivali ‘Akdeniz’ Temasıyla Başladı

Çeşme’de 21-24 Eylül 2023  tarihleri arasında “Akdeniz” temasıyla gerçekleştirilecek olan Çeşme Festivali, düzenlenen törenle başladı. Tarih, dans, müzik ve yemek kültürünün bir arada olduğu festivalin açılışı, rengarenk görüntülere ev sahipliği yaptı.

Çeşme Mehmetçik Parkı’ndan başlayan festival kortej yürüyüşü Cumhuriyet Meydanı’na kadar sürdü. Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran’ın ev sahipliği yaptığı yürüyüşe siyasi parti temsilcileri, sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve çok sayıda yurttaş katıldı. Kortejdeki maskotlar ve tahta bacaklı göstericiler ilgi çekti. Cumhuriyet Meydanı’ndaki zeybek gösterileri de büyük ilgi gördü.

Etkinliğin açılışında konuşan Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran, ‘barış ve dostluk’ temasıyla güvercinleri uçurdu. Oran, ‘Festivallerin efsanesi Çeşme Festivali’ni bugün renkli bir şekilde başlattık.Bu sene ‘Akdeniz’ temasıyla yaptığımız Çeşme Festivali’nde sadece konserler düzenlenmeyecek, kültür, sanat, arkeoloji ve gastronomi üzerine söyleşilerimiz olacak. Akdeniz kültürünü, geçmişini ve geleceğini konuşacağız. Dünyanın en güzel yerinde, Türkiye’nin en güzel bölgesinde yeryüzündeki cennet Çeşme’nin en güzel mevsimini yaşıyoruz. ‘Eylül ayında sezon bitmedi’ diyerek herkesi Çeşme’ye davet eden bir festivalimiz var. Buradan tüm insanlığa barış, dostluk ve kardeşlik mesajları vereceğiz. Türkiye’nin en batı noktasından, Çeşme’den beyaz güvercinlerimizi Akdeniz’e uçuruyoruz” dedi.

Festivalin ilk akşamı Çeşme Açıkhava Tiyatrosu’nda Cezayir asıllı Enrico Macias muhteşem bir konser verdi.

Festival bugün saat 19.00’da ismini, Makedonya ve Bulgaristan’da, “telli çalgılardan oluşan küçük fasıl heyeti” anlamına gelen “Calgija” kelimesinden alan ve Balkan kökleri ile yaşadıkları coğrafyayı müzikle bir araya getiren Çalgiya İzmir’in Aya Haralambos Kültür Merkezi’ndeki eşsiz nameleri ile devam edecek. Saat 21.30’da ise Caz ve Akdeniz müziğinin efsanelerinden biri Tunus asıllı Fransız şarkıcı Dany Brillant, Çeşme Amfi’de konser verecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu