Bergama ve İzmir Ekonomisi Uçuyor

Ege Serbest Bölgesi'nin Başarısını Devam Ettirme Hedefi Batı Anadolu Serbest Bölgesi (BASBAŞ) açıldı.

 

Türkiye ekonomisinin önemli bir aktörü olan Ege Serbest Bölgesi’nin kurucusu ESBAŞ, 35 yıllık deneyimini Bergama’da hayata geçirerek yeni bir başarı hikayesi yazmaya hazırlanıyor.  Ticaret Bakanı Prof. Dr. Ömer Bolat tarafından resmen açılan Batı Anadolu Serbest Bölgesi (BASBAŞ), Türkiye ekonomisine yeni bir güç katmanın yanı sıra Kuzey İzmir’deki ilçelerde de ekonomik kalkınmayı hızlandırmayı hedefliyor.

 İzmir’in 4’üncü serbest bölgesi olan ve Gaziemir’deki Ege Serbest Bölgesi A.Ş. tarafından hayata geçirilen 2.5 milyon metrekarelik BASBAŞ’ın açılışına Ticaret Bakanı Ömer Bolat yanısıra İzmir Valisi Süleyman Elban, İzmir Ticaret Odası (İZTO) Başkanı Mahmut Özgener, Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, Ege İhracatçı Birlikleri (EİB) Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi, İzmir Ticaret Borsası (İTB) Başkanı Işınsu Kestelli ile iş dünyası temsilcileri katıldı

Türkiye’de 5G teknolojisine sahip ilk Serbest Bölge olan BASBAŞ’ın açılışının 18 Mart Çanakkale Zaferi ve Şehitleri Anma Günü’ne denk gelmesinin kendileri için ayrı bir gurur olduğunu söyleyen BASBAŞ CEO’su Faruk Güler, halen 4 firmanın üretime başladığı bölgede yeni yatırımcıların da önümüzdeki günlerde faaliyete geçeceğini söyledi. Tam kapasite çalışmaya başladığında en az 120 firmanın 20 bin personelle ekonomiye döviz kazandıracağını aktaran Güler, “Tam kapasiteye geçildiğinde yılda 2 milyar dolar ülkemize kazandırılacak. Yani bugünkü değeriyle 65 milyar TL. Öncelikli hedefimiz ise ilk yıl 20 milyon dolar, ikinci yıl ise 70 milyon dolar olmak üzere 2 yılda 90 milyon dolardır. Bu rakam da bugünkü değeriyle yaklaşık 3 milyar liralık döviz anlamına geliyor” dedi.

Ticaret Bakanı Ömer Bolat ise Türkiye’de serbest bölgeler içinde önemli bir yere sahip olan BASBAŞ’ın kapasitesi ve ticaret hacmiyle ülkemize örnek olacağını belirtti. Bugün ülkemizde 18 serbest bölge yer alırken Batı Anadolu Serbest Bölgesi’nin 19’uncu serbest bölge olduğunu açıklayan Bolat şöyle konuştu: 

“Çevreye duyarlı ve yenilenebilir enerji yatırımlarıyla ülkemiz ekonomisine büyük katkılar sunacaktır. 18 serbest bölgede 7.5 milyar dolarlık yatırım yapılırken 100 bin kişiye iş imkanı sağlanıyor. Bu 100 bin istihdamın 5’te 1’ini ise ESBAŞ tek başına sağlıyor. Geçen yıl serbest bölgelerden 12.7 milyar dolarlık ihracat yapılırken ülkemize katkı verdikleri toplam ticaret hacmi ise 31 milyar doları buldu. Yüksek katma değerli üretim ile BASBAŞ bu rakamları çok daha yukarılara çıkaracaktır. Yine burada yakın bir bölgede bir serbest bölgenin daha müjdesini yakında açıklayacağız.”  

BASBAŞ’ın Önemi:

BASBAŞ’ın tamamlanmasıyla birlikte bölgeye 5 milyar dolarlık yatırım yapılması ve 10 bin yeni iş imkanı yaratılması öngörülüyor. Bu sayede Bergama ve çevresindeki ilçelerde ekonomik canlanma ve kalkınma sağlanacak.

BASBAŞ, üretim ve ihracat odaklı bir bölge olarak tasarlanmıştır. Bölgedeki firmalar gümrük vergisi ve KDV muafiyeti gibi teşviklerden faydalanarak ihracatlarını artırabileceklerdir.

BASBAŞ, yabancı yatırımcıların ilgisini çekerek Türkiye’ye yeni teknolojilerin transferini sağlayacaktır. Bu sayede bölgedeki firmaların rekabet gücü artacaktır.

BASBAŞ sadece Bergama’ya değil, Kuzey İzmir’deki tüm ilçelere ekonomik katkı sağlayacaktır. Bölgede yeni iş imkanları ve yatırımlar artmasıyla birlikte bölge halkının refah seviyesinin yükselmesi de öngörülmektedir.

 BASBAŞ’ın Ege Serbest Bölgesi’nden Farklı Özellikleri:

 BASBAŞ, Ege Serbest Bölgesi’nden 4 kat daha büyük bir alana sahip. Bu sayede daha fazla yatırımcıya ev sahipliği yapabilecek.

BASBAŞ, otomotiv, enerji, savunma sanayii ve lojistik gibi sektörlere odaklanacak. Bu sayede bölgenin ihracat potansiyeli artacak.

BASBAŞ’ta teknoloji ve Ar-Ge merkezine yer verilecek. Bu sayede bölgedeki firmaların inovatif ürünler geliştirmesi ve rekabet gücünü artırması sağlanacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu