“Bence Tunç Soyer’den sonra belediye başkanı yine Tunç Soyer olur”

Çiğli Belediye Başkanı Utku Gümrükçü, düzenlediği basın toplantısında 5 yılının karnesini çıkarırken siyasi gündeme ilişkin de çarpıcı açıklamalarda bulundu.

CHP içerisinde devam eden ‘adaylık’ çalışmalarına değinen Gümrükçü, daha önce sıkça kullandığı “Bir belediye başkanı 2 dönem başkanlık yapmalı” söylemleri üzerinden son günlerde kamuoyunda tartışılan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in yeniden aday gösterilip gösterilmemesi konusunda ” Tunç Soyer’den sonra belediye başkanı yine Tunç Soyer olur. Kendisi olmasa bile onun tavrını devam ettirecek birisi olur”dedi.

İlçedeki aday adayı sayısının fazlalığında ‘kriter’ çıkışı yapan Gümrükçü, “Çiğli dinamik bir şehir. Kentleşmesi devam eden, inşa halinde bir şehir. Bu, siyasetine de yansıyor. Kongreleri gerilimli olur. Aday adayları çok olur her konuda. Bu yıl belediye seçiminde aday adaylığı konusunda birinciliği Urla’ya kaptırmışız. 20’li sayılarda adayımız var. İthal adaylarımız var. Artık Foça’da Kınık’ta, Dikili’de, İstanbul’da siyaset yapmış arkadaşlar Çiğli’den aday oluyorlar. Bu, demokratik bir haktır. Eleştirilebilir ama. Ama önemli olan isimleri ya da aday sayısını değil de yöntemi ve kriteri konuşmamız gerekiyor. Bunlara bir kriter koymak lazım aday adaylığı konusunda. Ben 2019 Ocak’ta aday olarak açıklandım. Benim isteğim Çiğli’de 2 dönem belediye başkanlığı yapmak. Çiğli’de bugüne kadar 2. kez aday gösterilen bir arkadaşımız olmadı” şeklinde konuştu.

En önemli projelerinden olan Çiğli’yi denizle buluşturma konusu üzerinden ikinci dönem mesajı da veren Gümrükçü şunları söyledi; “Yaklaşık 3 yıldır bakanlıkta bekleyen bir dosyamız var Çiğli’nin kıyı kesimiyle ilgili. Bostanlı rekreasyon alanının devamı diyebileceğimiz bir projeyi Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı’na teslim ettik. Pandemi dedik ama yıllar geçti bir sonuç alamadık. En son birkaç evrak daha istediler. Onları da gönderdik. Ben olayın takipçisiyim. Mart ayında kadar olumlu yanıt alacağımıza inanamıyorum. Keşke bunu çözebilen bir belediye başkanı olsaydım. Benim 2. dönemde 256 projem var. Maliyetleriyle birlikte hazırlandı. Adaylığım açıklansa da açıklanmasa da halkın önüne koymayı düşünüyorum.”

DÜNYANIN EN ZOR İŞLERİNDEN BİR TANESİ 

Çöp ve arıtma tesisi üzerinden de konuşan Gümrükçü, “Harmandalı’nda ciddi bir toprak kayması var. Çiğli’de  belediye başkanlığı yapmak zor. Burada görev yapıp anketten başarılı çıkmak dünyanın en zor işlerinden biri. Çöpü burada. Bizim çöp hem kusuyor hem kayıyor. Arıtma tesisi bizde. Akşam evde yatıyorsun koku evin içine giriyor. Dönüyor vatandaş ilçe belediye başkanını eleştiriyor. Harmandalı’nda ‘toprak kayması var’ diyorsun bürokrat diyor ki kaymıyor. “Arıtma tesisi kokuyor diyorsun, ‘başkanım kokmuyor diyor” dedi.

r

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu