Beatles’ın Amerika’daki ilk sahneye çıkışı müziğin geleceğini nasıl etkiledi ?

 

 Beatles, 9 Şubat 1964 de Ed Sullivan Show’da sahneye çıktığında , bildiğimiz müzik ve kültürün gidişatını tamamen değiştirdi. Beatles’ın kariyerinde ABD sınırlarında verdiği ilk konserdi. “I Want To Hold Your Hand” şarkısını canlı çaldılar. Salon kelimenin tam anlamıyla adeta yıkıldı. Çılgınlık daha New York Havalalanına indiklerinde başlamıştı. Binlerce hayranı alanı ve çevresini doldurmuştu. Kızlar çığlık çığlığa, baygınlık geçiriyorlardı.

O gece 73 milyondan fazla Amerikalı Beatles’ı ekran başında izledi; bu, o dönemde ülke nüfusunun kabaca %38’ini oluşturuyordu. Hayran izleyiciler arasında, bu efsanevi performanstan önemli ölçüde etkilenen geleceğin rock yıldızları da vardı.

İlk  Sullivan  konseri ABD sınırlarında ‘İngiliz İstilası’ olarak isimlendirilen İngiliz grup ve şarkıcıların ABD sınırlarında turnelere başlamasına da işaret vermişti. İngiltere’de Beatles kargaşası zaten başlamıştı, ancak gerçek Beatlemania fenomeni Sullivan yayın dalgalarına ulaşana kadar başlamamıştı .

Yıllar sonra “Televizyonda Gördüm “adlı şarkısında CCR kurucusu John Fogerty ,  şu şarkıyı söyleyerek o anı yakalayacaktı:  “Küçük ekrandan gelen sesi duymak için toplandık / Keder geçmişti, yaşlı adamlar güldü ve herkes kızlar çığlık attı / ‘Çünkü İngiltere’den dört adam hepimizin elinden tuttu / Gülme zamanı, şarkı söyleme zamanı, gruba katılma zamanı.” 

Tom Petty
“Sanırım o gece bütün dünya izliyordu. Kesinlikle öyle hissettim. Oturma odanızda otururken etrafınızdaki her şeyin değiştiğini biliyordunuz. Siyah-beyazdan renkliye geçiş gibiydi. Gerçekten mi. O günün erken saatlerinde bisikletli bir çocuğun yanımdan geçtiğini ve ‘Hey, Beatles bu akşam televizyonda’ dediğini hatırlıyorum. Ben onu tanımıyordum, o da beni tanımıyordu ve kendi kendime ‘Bunun bir anlamı var’ diye düşündüm. Beatles ortaya çıktı ve beni dümdüz etti. Onları radyoda duymak yeterince muhteşemdi ama sonunda onları çalarken görmek heyecan vericiydi.”

Gene Simmons(Kiss)
“Beatles olmasaydı şu anda yaptığım şeyi yapmamın hiçbir yolu yoktu. Ed Sullivan Show’u izliyordum  ve onları gördüm. Şu sıska küçük oğlanlar, biraz çift cinsiyetli, kızlar gibi uzun saçlı. Hiçliğin ortasından gelen bu dört çocuğun bu müziği yapabilmesi beni çok şaşırttı. Sonra konuştular ve ben de ‘Nasıl konuşuyorlar?’ diye düşündüm. Daha önce Liverpool aksanını hiç duymamıştık. Bütün İngilizlerin Kraliçe gibi konuştuğunu sanıyordum.”

Bruce Springsteen
“Bu farklıydı, arazinin gidişatını değiştirdi. Dört adam çalıp şarkı söylüyor, kendi materyallerini yazıyor… Rock’n’roll hiçbir çıkış yolu yokmuş gibi görünen evime geldi… ve açıldı olasılıklarla dolu bir dünya yaratıyor.

Billy Joel
“O performans hayatımı değiştirdi… O ana kadar rock çalmayı bir kariyer olarak hiç düşünmemiştim. Ve Hollywood’un yıldız değirmeninden çıkmış gibi görünmeyen dört adam gördüğümde, kendi şarkılarını ve enstrümanlarını çalan kişiler, özellikle de John Lennon’ın yüzündeki bu ifadeyi görebildiğiniz için — ve sanki her zaman şöyle diyormuş gibi görünüyordu: ‘F— seni!’ — Dedim ki: ‘Bu adamları tanıyorum, bu adamlarla ilişki kurabilirim, ben bu adamlarım.’ Yapacağım şey bu; bir rock grubunda çalacağım.”

Marky Ramone

“Onları Ed Sullivan Show’da ilk gördüğümde sadece on iki yaşındaydım . Oyuncaklarımla oynuyordum ve oturma odasına geldiğimde onlar televizyondaydı. Çok hareketliydiler, özellikle Ringo  ve bana davul çalmam için ilham veren adamdı.Teknik olarak mükemmel değildi ama son derece sıkıydı ve beni davulcu olma yoluna soktu.Onlar kendi müziklerini yazan ilk gruptu. … Beatles’tan çok etkilendim.”

Joe Perry
“Onları televizyonda görmek ulusal bir bayram gibiydi. Bir olay hakkında konuşun. Hiç bu kadar havalı görünen adamlar görmemiştim. Şarkılarından bazılarını zaten radyoda duymuştum ama izlemenin bu kadar güçlü ve tamamen büyüleyici olmasına hazırlıklı değildim. Beni tamamen değiştirdi. O gece dünyada bir şeylerin farklı olduğunu biliyordum. Ertesi gün okulda herkesin konuşabileceği tek şey Beatles’tı. Biz erkekler bunu biraz havalı oynamak zorundaydık çünkü kızlar çok heyecanlıydı ve defterlerine küçük kalpler çiziyorlardı: “Paul’ü seviyorum falan. Ama bence bu adamlarda hepimizin Beatles’ı sevdiğine dair söylenmemiş bir şey vardı. Bunu doğrudan çıkıp söyleyemedik.”

Nancy Wilson  (Heart)

Beatles’ı Ed Sullivan Show’da ilk gördüğümüzde göklerden bir şimşek geldi ve Ann ile beni vurdu . … Beatles’la ilgili o kadar çok beklenti ve heyecan vardı ki, aya iniş gibi çok büyük bir olaydı: işte o an Ann ve ben rock müzisyeni olma çağrısını duyduk. O zamanlar yedi ya da sekiz yaşındaydım. … Gerçekten dönemin ahlakına karşı sert bir baskı yapıyorlardı. Şimdi bunu söylemek komik gelebilir, çünkü ilk günlerindeydiler ve hala takım elbise giyiyorlardı. Ama cinsellik dikişlerden fışkırıyordu. … Ama biz onlarla evlenmek falan istemiyorduk: onlar olmak istiyorduk. Hemen oturma odasında havalı gitar gösterileri yapmaya, İngilizce aksanlarını taklit etmeye ve tüm şarkıları incelemeye başladık. Ann her zaman Paul olmak zorundaydı ve ben çoğunlukla George ya da John’dum  …”

Richie Sambora (Bon Jovi)
“En eski anılarımdan biri büyüdüğüm evin oturma odasında bağdaş kurup yere oturup siyah beyaz televizyona bakmak ve Ed Sullivan Show’da Beatles’ı izlemekti . 5 yaşındaydım ve şöyle düşündüğümü hatırlıyorum: ‘Vay canına! Yapmak istediğim şey bu.” Kulağa saçma geldiğini biliyorum; 5 yaşındaki çocukların çoğu itfaiyeci, polis, beyzbol oyuncusu, hatta başkan olmak istediklerini söylüyor. Ben değilim. Beatles’tan biri olmak istedim. … Ama Beatles’ın kızlardan aldığı tepkiyi görünce… hey, hangi erkek ‘Ben de bunu istiyorum!’ demez ki?”

Chrissie Hynde
“Nerede oturduğumu tam olarak hatırlıyorum. Muhteşemdi. Sanki eksen kaymıştı. Annemle babamın alışveriş yaptığı indirim evindeki plak kutusunda 45’liği ilk gördüğümü ve onu elime tuttuğum anı hatırlıyorum. Bir nevi uzaylı istilası gibiydi. Eğer küçük bir bakireysen ve benim büyümediğim gibi büyümek istemiyorsan, benim istemediğim gibi yetişkinlerin dünyasına girmek istemiyorsan, bu sana bir tür yeni cinsellik yolu vermiş demektir. Daha beyinsel olabilir. Aslında kişinin sivilcesine dokunmanıza gerek yoktu. … [Ertesi gün, oğlanlar] hepsi saçlarını taradılar ve kâkül yaptılar! Ben de! Saçlarımı bir daha asla bigudiye koyamadım. Düz bir şekilde tarayıp kaküllerimi kestim. Ah evet. Bu bambaşka bir şeydi.”

Mike Portnoy (Dream Theatre)
“Çoğu insan davul çalmaktan ve Ed Sullivan’da Beatles’ı nasıl gördüklerinden bahsediyor ve bu onların hayatlarını değiştirdiğini ve ne olmak istediklerini biliyorlardı. Beatles’ı gördüm ve ‘tamam, o John ayakta duruyor, o adam’ dedim. Paul ayakta, George ayakta… Aha! Şu Ringo denen adam oturuyor  ! Ben de bunu yapmak istiyorum! Yaşamak için oturmak istiyorum!”

Diane Warren
“Milyonlarca çocuk gibi ben de onları The Ed Sullivan Show’da gördüğümü hatırlıyorum . Şimşek gibiydi. Ertesi gün anneme bana ‘Meet The Beatles’ı aldırdım , sanırım bu sahip olduğum ilk albümdü. Sanırım ertesi gün güneş doğar doğmaz bütün dünya dışarı çıkıp bir Beatles albümü satın aldı.”

Micky Dolenz “

 Ed Sullivan’da Beatles’ı izlediğimi hatırlıyorum . Arabamdaydım. Bir arkadaşım, adını hiç duymadığımız ve hiç görmediğimiz taşınabilir bir siyah beyaz televizyon almayı başarmıştı. Sen de onu fişe taktın.” güç sağlamak için çakmaklığa taktınız, arabanızın üstüne küçük tavşan kulakları monte etttiniz ve televizyonu açtınız, görüntü ve ses berbattı ama biz yerel hamburgercimizde, arabalı girişte oturuyorduk. Herkes Beatles’ın Ed Sullivan’da olmasından bahsediyordu … Gösteride Beatles’ı açıkça izlediğimi hatırlıyorum.”

Emin Yeğinboy

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu