Ayvalık’ta zeytin hasadı

18. Uluslararası Ayvalık Zeytin Hasat ve Turizm Festivalinin bugünkü bölümünde zeytin ağaçlarının bereketli meyvelerini toplama hasadı yapıldı. 
Ev sahibi olarak konuşan Ayvalık Ticeret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ali Uçar,
“Bu festival, zeytin ve zeytinyağı kültürümüzün zenginliğini kutlamak, bu eşsiz ürünün sağlığımıza olan faydalarını paylaşmak ve zeytin ağaçlarının bizlere sunduğu armağanları takdir etmek için bir fırsat sunuyor.” dedi.
Festivalin amacının, zeytin ve zeytinyağı sektörünün gelişimine katkıda bulunmak, yerel ekonomiyi desteklemek, bölgenin ve markalarımızın tanıtımını yapmak olduğunu dile getiren Uçar daha sonra şunları söyledi:
“Bu nedenle, festivalimizde yer alan tüm işletmelere, sponsorlara ve katkıda bulunanlara teşekkür etmek istiyorum. Sizlerin desteği olmadan bu etkinlik gerçekleştirilemezdi.
Bu festival bölge halkının birlikte çalışması, dayanışması ve zeytin kültürümüzün sürdürülebilmesi için önemli bir platformdur.
Bu festival, zeytinin anavatanı olarak gurur duyduğumuz bu topraklarda, zeytin ve zeytinyağıyla ilgilenen herkesi bir araya getiriyor. Zeytin üreticileri, zeytinyağı üreticileri, gastronomi tutkunları ve doğal güzellikleri sevenler burada buluşuyor.
Bu festivalde, zeytinin ve zeytinyağının her bir damlasının arkasında yatan emek ve tutkuyla dolu olan insanları bir araya getiriyoruz. Bu etkinlik, sadece bir festivalden daha fazlasıdır. Zeytin ağacının kök saldığı bu topraklara olan sevgimizi ve saygımızı ifade etmenin bir yoludur. Zeytin hasadının önemini hatırlatmanın ve bu eşsiz ürünün sağlık, mutfak ve kültürel mirasımızdaki yerini vurgulamanın bir yoludur.
Bu festival aynı zamanda bölgenin turizm potansiyelini, doğal güzelliklerini, tarihi ve kültürel mirasını, su altı ve su üstü değerlerini, yöresel lezzetlerini keşfetmek için harika bir fırsat sunmaktadır.”

Haber ve görseller:Esat Erçetingöz 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu