Arkadaşım Robot

Girişiyorum Derneği “ARKADAŞIM ROBOT EĞİTİM VE YARIŞMASI” projesiyle “Teknolojiden yoksun öğrenci kalmasın, Bir Bilet Sizden, Eğitim Bizden…” dedi ve yola çıktı!

 Girişiyorum Derneği bu proje ile çocukların öğrenimini ve gelişimini destekleyen sosyal robotlar tasarlamalarını, evdeki atık malzemeleri kullanarak, ileri dönüşümüne katkılarını hedefledi.

Her çocuk eşit eğitim hakkına sahiptir. Teknoloji her gün değişiyor, gelişiyor.

Ortaokul altıncı sınıf öğrencilerine, sosyal faydası olan hayalindeki arkadaşın robotu “evdeki atık malzemeleri kullanarak yap ve anlat” dendi.

Projede amaç çocuklara hayal kurdurabilmek, çocukları üretim odaklı teşvik etmek, yaratıcılık becerilerinin geliştirmek, teknolojik gelişmeleri takip etmelerini sağlayarak farkındalık yaratabilmek ve atık malzemeleri değerlendirerek yaratıcı dönüşüme katkılarını sağlamaktır.

Çocuklar hayallerindeki arkadaş robotlarını tasarlamaya başlamadan önce dört hafta, haftada bir gün 1. Programlama Nedir? 2. Robotik Programlama, 3. Sosyal Girişimcilik ve Yaratıcı Düşünme Teknikleri Ve 4. 3 Boyutlu Tasarım Uygulamaları Ve Yarışmaya Hazırlık” başlıklarından oluşan eğitimleri tamamladılar.

Çocuklara eğitimleri Gazeteci, Yazar, Eğitimci, Sosyal Girişimci Aydan Tuncayengin ve Programlama ve Robotik Eğitmeni Erşan Altürk tarafından, İzmir Konak Birey Eğitim Kurumları dersliğinde verildi.

Proje, İzmir Eğitim Kooperatifi İZEK ve İzmir Konak Birey Eğitim Kurumları işbirliğinde gerçekleşiyor.

Eğitimlerin ardından başlayan yarışma sürecinde çocuklar kendi sosyal teması olan, engellilere yardımcı, sokak hayvanlarını koruyan, savaşları engelleyen, çevre dostu vb. gibi robot arkadaşlarını tasarlayarak yarışmaya katıldılar.

“Arkadaşım Robot” Projesinin ilki Mart ayında yapılan eğitim ve yarışma programına farklı devlet okullarından 11-14 yaş grubundaki çocuklar katıldı. Projeye çocukların teknolojiden yoksun kalmasını istemeyen destekçiler, çocukların eğitimlerini satın alarak, destek verdiler. Katılımcı çocukları okullarının yönetici ve öğretmenleri belirleyerek, eğitime katılmalarını sağladı.

Yarışma tasarımlarını ve sunumlarını tamamlayan öğrenciler eğitimci jüri üyeleri; Pınar Çoban, Sadık Şentürk, Barış Kent tarafından değerlendirildi.

Jürinin değerlendirmesi sonucunda ilk 3’e giren yarışmacılar İzmir Konak Birey Eğitim Kurumları Dersliği’nde ödüllerini aldılar.

İzmir Konak Birey Eğitim Kurumları kurucusu ve sahibi Emre Orhan projeye kurumsal katkı verdi.
Projenin Ödül sponsoru ZNG Zengin,  Gıda Sponsoru Ayşen Altürk oldu.

Ödül alan Öğrenciler ve Ödülleri;
Birinci; Aras Konar – Bornova Şehitler Ortaokulu – Holocode Proje Geliştirme Kiti 

İkinci; Cengizhan Güllü, Bornova Şehitler Ortaokulu, Micro-Bıt Proje Geliştirme Kiti 

Üçüncü; Nazlı Yağmuroğlu, Bornova Şehitler Ortaokulu, Arduino Temel Kodlama Seti

Mansiyon Ödülü;
Kerem Çınar, Türkbirliği İlköğretim Okulu, Kitap
Eyüp Turan, Bornova Şehitler Ortaokulu, Kitap

Eğitim ve yarışma programının sürdürülebilir olması ve her çocuğa ulaşması için teknolojiden yoksun öğrenciler için eğitim satın alarak destek verilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu