“Ankara şaşırma, sabrımızı taşırma”

Eski futbolcu ve Teknik Direktör Mustafa Denizli’nin kızı olan Lal Denizli’nin Çeşme Belediye Başkan adayı olarak gösterilmesi, Çeşme’de tepkilere yol açtı. Belediye başkanlığına aday adaylığını koyan Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran da Lal Denizli’nin Çeşme’den aday gösterilmesine tepki gösterirken, binlerce Çeşmelinin katılımıyla Çeşme Cumhuriyet Meydanı’nda bir miting düzenledi. 

Mitingde ‘ithal aday istemiyoruz’ ve ‘Ankara şaşırma, sabrımızı taşırma’ sloganları atılırken, verilen aday kararına tepki gösteren Oran, Genel Merkeze karardan dönülmesi için çağrıda bulundu.

 

“Çeşme’ye hizmet etmek, hayatımda yaşayacağım en büyük onur”

 

Konuşmasına “Merhaba benim güzel, sevgi dolu Büyük Çeşme Ailem. Biz birlikte çok güzeliz” diyerek başlayan Oran, “Yeryüzündeki Cennet Çeşme’yi büyütmek için çok çalıştık. İyi günde, kötü günde, yan yana, omuz omuza birçok zorluğun üstesinden geldik. Sizinle birlikte yürümekten, Çocukluğum, gençliğim, bütün anılarımın ev sahibi Çeşme’ye hizmet etmek, hayatımda yaşayacağım en büyük onur, oğlum Çeto’ya bırakacağım en büyük mirasım. Ben sizi biliyorum, siz Eko’nuzu tanıyorsunuz. Bizim Çeşme Sevdamız dün başlamadı, yarın bitmeyecek. Yirmi yılı aşkın süredir, Meclis üyesi görevimde de, İlçe Başkanlığım sürecinde de, sizlerin desteğiyle Belediye başkanlığım boyunca da tek hedefim Çeşme’yi ileriye taşımak, herkesin yüzünün güldüğü mutlu bir Çeşme yaratmaktı” diye konuştu. 

 

“Çeşme Belediyesi’nin yönetimi Çeşmelilere rağmen belirlenebilir mi?”

 

Kimsenin karşısında olmadıklarını belirten Başkan Oran, “Yanlış hesap Bağdat’tan döner diyerek bugün hep beraber buradayız. Bu kavga bu çağrı Ekrem Oran’ın çağrısı değil, benim büyük Çeşme ailemin çağrısı. Mesele sadece sizin Ekonuzun meselesi değil, Çeşme vesayetine, ipoteği, emanetçi başkanı kabul eder mi? Çeşme’nin geleceği, Çeşme Belediyesi’nin yönetimi Çeşmelilere rağmen belirlenebilir mi? Hiçbir adayı küçümsemiyoruz, kimsenin karşısında değiliz. Biz 5 kişi Çeşme’den başvurduk. Onları tek tek aradım. Onlardan herhangi birisi aday ilan edilmiş olsaydı bana Muhittin Dalgıç’ın yaptığını yapmayacaktım. Onlarla sokak sokak, kahve kahve altı oklu bayrağı dalgalandırmak için dolaşacaktım. Ben CHP’nin öz evladı Ekrem Oran’ım. Sizleri oylarıyla 10 sene belediye meclis üyeliği, arkasından 5 sene ilçe başkanlığı, 5 sene de Çeşme’yi sizlerle beraber başkan olmadan, yoldaş olarak biz varız diyerek hep beraber yönettik. Bunu yaparken ilhamımı cumhuriyetimizin ve CHP’nin kurucusu büyük önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ten aldım. Bir an olsun onun ilke ve devrimlerinden ayrılmadan, sonsuz kadar mücadele ettim” diye vurguladı. 

 

“Buradan sesleniyorum; Sayın Genel Merkezim, yanlıştan dönünüz, bu bir yanlıştır”

 

Yanlıştan dönülmesi için Genel Merkez’e seslenen Oran, “2019 seçimlerinde dedim ki sen ben yok, biz varız. Biz işte böyle hep birlikte güzeliz. Hepimiz bir bütünüz ve biz Çeşme ailesiyiz. Çeşme’de yaşayan herkesin işini ve aşını büyütmek için çalıştık. hiç kimseye sen şuralısın buralısın demeden elimizden gelen her şeyi kanunlar çerçevesinde yaptık, yapmak için de mücadele ettik. Ben bana oy attın sen bana oy atmadın demedik, herkese hizmet ettik. Bu 9 milimlik kurşun, Çeşmelilerin hakkını korumak için bana hediye edildi. Namlunun üzerinde yürüdük, elimizden gelen her şeyi yaptık. Çeşme’de en düşük ücreti bugünden itibaren 30 bin yapıyoruz. Aynı şekilde yükselişi Çestur çalışanlarına da yapıyorum. Çeşme’de bizim kahrımızı çeken emekçileri ezdirmedim, ezdirmeyeceğim. Siz beni tanıyorsunuz, siz Eko’nuzu tanıyorsunuz. Buradan sesleniyorum; Sayın Genel Merkezim, yanlıştan dönünüz, bu bir yanlıştır. Genç hanım efendi kardeşimize lafımız yok ama Çeşme’de 5 tane aday varken Çeşme’nin 25 mahallesinin 15 tanesini bile sayamayacak, Çeşmelilerin tanımadığı adayı kabul etmemiz mümkün mü? Buradan hep beraber seslenelim; ithal aday istemiyoruz! 4 yılımızın neredeyse yarısı pandemi ve ekonomik krizlerle geçti. Birlikte Çeşme’de görülmemiş hizmetlere imza attık, atmaya da devam edeceğiz. Sen ben yok, biz varız demeye devam edeceğiz. En umutsuz anlarımızda en karamsar günlerimizde mavi gözlü Selanik’te doğan liderimizin izinde yürümeye devam edeceğiz. Sadece Çeşme için çalışmaya devam ettik, sadece çalışmaya devam edeceğiz. Benim yolun sizlerin yolu, Çeşme’ye hizmetin yolu. Benimle bu yolu yürümeye var mısınız? Bugüne kadar bir kere bile ben böyle yapacağım demedim, Çeşmelilerin çıkarları için mücadele ettim, etmeye de devam edeceğim. Buraya gelmeden Çeşmemizden bütün aday olanları çağırdım. Gelin beraber isyan edelim dedim. Çok geç olmadan Genel Merkezimizin dönmesini isteyelim dedim. Çünkü Çeşme ithal adayı kabul etmiyor. Burada her partiden vatandaşın, her milletten vatandaşım var. Benim burada Çeşme ailem var, Çeşme aileme rağmen ithal adayı kabul etmiyoruz. Bu yolculuk yarım kalmasın. Bu şarkı yarım kalmasın diyorsanız alınması gereken bir karar varsa bu kararı yine sizlerle beraber alacağız. Çeşme için benimle beraber her yolda yürümeye var mısınız? Çeşme’nin geleceğini Çeşmelilerle birlikte belirlemek için beraber mücadele edecek misiniz? Hiç bir şey yapamıyorsak, baba ocağında 2 bin 600 üyesi var. Hodri meydan ön seçime gidelim. 2 bin 600 oyun 2 binin altında olan Ekrem Oran adaylığı da kabul etmiyor dedim” şeklinde konuştu.

 

“Herkes duysun sesimizi. Lütfen bizi baba ocağımızdan ayırmayın”

 

“Benim sevdam Çeşme, Çeşme için yapamayacağım, feda edemeyeceğim bir tek şey yok yârimin yanağından gayrı” diye belirten Oran, ” Mücadelemiz devam edecek. Baba ocağımızın, dedemin partisinin bizim bu sesimizi duymasını rica ediyoruz. Duymazlarsa Çeşme için Çeşmelilerle birlikte yolumuza devam etmeye var mısınız? Herkes duysun sesimizi. Lütfen bizi baba ocağımızdan ayırmayın. 6 okumuzdan ayrılmak zorunda bırakmayın! 21 senedir Çeşme’de siyaset yapıyorum. 21 senedir ben Çeşme’de böyle kalabalık görmedim. Şunu bilin ki; Ekrem Oran’ın Arnavut inadı var . Sevdası Çeşme için hiçbir şeyden vazgeçmeyecek. Geçenlerde eski MHP ilçe başkanı, Ekrem Oran için demiş ki; 2020-2021 yılında Sayıştay raporunda zimmet var demiş. Be şerefsiz, be yalancı… Asla böyle bir şey yok. Harcadığımız her kuruşun hesabını vermeye hazırız. 1 lira zimmetimiz yok. 98 kez teftiş geçirdim, bir kavuşturmam, bir davam yok. Bu şarkı burada bitmez, biz kazanacağız. Bir kez daha Ankara’daki büyüklerimize hep beraber seslenelim; ithal aday istemiyoruz. Allah herkese böyle nasip etmez. Çeşme’yi anca Çeşmeliler yönetir. Kendimi önce sizlere, sizleri de Allah’a emanet ediyorum”

 

“Büyük Çeşme hayalimiz için birlikte çalışacak mıyız?”

 

“Görevde geçirdiğimiz 4 yılın neredeyse yarısı pandemide geçmesine rağmen birlikte, Çeşme’de bugüne kadar görülmemiş hizmetlere imza attık. Kırk yıldır çözülmeyen sorunları çözdük” diye belirten Oran, “Esnafımızın, çiftçimizin, turizmcimizin, emekçimizin işini ve aşını büyütmek için çalıştık. ‘Sen, ben yok. Biz varız’ diyerek hangi partiden diye bakmadan Büyük Çeşme Ailemizin yanında olduk. Çeşme için kurduğumuz büyük hayallerimiz için attığım her adımda Mustafa Kemal’in devrimlerinin ışığı, sizlerin sarsılmaz desteği vardı. En umutsuz anlarımızda, en karamsar günlerimizde mavi gözlü devin ışığı her zaman yolumuzu aydınlattı. Daima Çeşme için, Sadece Çeşme için çalıştık. Benim yolum, sizin yolunuz. Çeşme’ye hizmet yolculuğudur. Şimdi birlikte bir karar vereceğiz. Bugüne kadar bir kere bile ‘ben böyle yapacağım’ demedim. Bundan sonra da sizlerle birlikte yürüyeceğim. Şimdi; Bu yolculuk yarım kalmasın, bu şarkı yarım kalmasın diyorsanız, alınması gereken bir karar varsa bu kararı yine sizlerle birlikte alacağız. Çeşme’nin geleceğini Çeşme’de belirlemek için, Çeşmelilerle birlikte belirlemek için yolculuğumuza birlikte devam etmek için mücadelemize devam edecek miyiz? Büyük Çeşme hayalimiz için birlikte çalışacak mıyız? Düşlerimizi, ideallerimizi birlikte gerçekleştirecek miyiz? Sizi çok seviyorum” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu