4. Uluslararası Kuşadası Neopolis Heykel Sempozyumu başladı

Aydın’ın Kuşadası ilçesinde, 4’üncü kez düzenlenen Uluslararası Kuşadası Neopolis Heykel Sempozyumu başladı. Cumhuriyet’in kuruluşunun 100’üncü yıl dönümüne ithaf edilen sempozyumu, 7 ülkeden 10 heykeltıraşın katılımı ile 20 Ekim’e kadar süreceği bildirildi.

Kuşadası Belediyesi, Kuşadası Altın Güvencin Kültür Sanat ve Tanıtım Vakfı (KUSAV), Mehmet Nuri Göçen Kültür Eğitim ve Sanat Vakfı (MN Göçen Vakfı) ve ARYA A.Ş. iş birliğinde düzenlenen 4. Uluslararası Kuşadası Neopolis Heykel Sempozyumu  ‘barış ve özgürlük’ temasıyla gerçekleşecek. Sempozyumun açılışı nedeniyle Kuştur Mevkii’nde bulunan Eski Deve Güreşi Arenası’nda tören yapıldı. Törene Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel, Mehmet Nuri Göçen Kültür, Eğitim ve Sanat Vakfı temsilcisi Ebru Gökçe, KUSAV Başkanı Levent Köylü, ARYA Turistik Tesisleri Yönetim Kurulu Başkanı Tümer Apaydın, Neopolis Heykel Sempozyumu Küratörü Özlem Şengönül, belediye başkan yardımcıları, belediye meclis üyeleri, siyasi partilerin temsilcileri ile sanatseverler katıldı.

Törende konuşan sempozyumun küratörü Özlem Şengönül, Kuşadası’nın Cumhuriyetin 100’üncü yılını sanatla karşıladığını belirtip güzel bir sempozyum olması dileğinde bulundu. Mehmet Nuri Göçen Kültür, Eğitim ve Sanat Vakfı adına konuşan Ebru Gökçe ise sempozyuma katılan sanatçılara teşekkür etti.

KUSAV Başkanı Levent Köylü ise sanat için yeniden bir arada olmaktan gurur ve mutluluk duyduklarını ifade ederek “Hepimizin bildiği gibi kentler insanların yaşadığı, çalıştığı, sosyal ilişkiler kurduğu ve hayatlarını sürdürdüğü mekanlardır. Kentler bir kültürün, bir tarihin ve bir kimliğin yansıtıldığı yerlerdir. Heykel sanatı bu kültürü şekillendiren, yansıtan en önemli unsurlardan biri. Heykel sanatı kentlerimize karakter katar. Büyük anıtlar, tarihi figürlerin heykelleri veya çağdaş sanat eserleri bir şehrin ruhunu ve değerini yansıtır. Bu sanat eserleri aynı zamanda kentlerin hafızalarıdır. Geçmişle bağlantı kurarak kültürel mirasımızı yansıtmamıza yardımcı olur. Neopolis Heykel Sempozyumu Kuşadası’nın daha sanatsal bir kent haline gelmesini nasıl sağlayacağımızı düşünmeye ve fikirlerimizi paylaşmaya vesile oluyor. Dört sene önce Belediye Başkanımız Ömer Günel’in bir sanat ve müzik kenti yaratmak için yola çıktığı Kuşadası’nda bunun en önemli ayaklarından birini Neopolis Heykel Sempozyumu oluşturuyor” dedi.

Kuşadası Belediye Başkanı Ömer Günel de Neopolis Heykel Sempozyumu’nun göreve geldikleri ilk yılda başlattıkları bir sanat etkinliği olduğunu söyledi. Turizm kentlerinin sanatla güzelleştiğine dikkat çeken Başkan Günel, “Dünyanın dört bir yanından gelen sanatçılar yine Kuşadası’nda buluştu. Bu sene 200’ün üzerinde sanatçı başvuru yaptı. Sanatçıların eserlerini bir kurulla gözden geçirdikten sonra küratörümüzle birlikte isimleri belirledik. Sanatçılarımız 40-45 gün gibi bir zaman aralığında çalışarak mermer bloklardan sanat eserleri ortaya çıkaracaklar. Ve bu sanat eserleri bir sene boyunca sahilimizde halkımızın beğenisine sunulduktan sonra kentin farklı noktalarına yerleştirilecek. Kentimizin sanatla coşan ve güzelleşen bir kent haline gelmesini istiyoruz” diye konuştu.

4. Uluslararası Kuşadası Neopolis Heykel Sempozyumu, konuşmaların ardından Belediye Başkanı Ömer Günel, Mehmet Nuri Göçen Kültür, Sanat ve Eğitim Vakfı’nı temsilen Ebru Gökçe, ARYA Turistik Tesisleri Yönetim Kurulu Başkanı Tümer Apaydın ve KUSAV Başkanı Levent Köylü tarafından vurulan ilk sembolik çekiç darbesi ile başladı.

 

 

 
 
 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu