39. DYO Resim Ödülleri Sergisi Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde Açıldı

Feyhan Yaşar: “Renklerin konuştuğu sergimizle, 39. DYO Resim Ödülleri yarışmamızda ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan eserleri İzmir’de sanatseverlerle buluşturuyoruz. Türkiye’de resim sanatında özel sektör tarafından düzenlenen ve yarım asrı aşkın süredir aralıksız devam eden tek yarışma olan DYO Resim Ödülleri, Türkiye’de resim sanatının gelişiminin izlenebildiği değerli bir arşive sahip. 1967 yılından bu yana DYO Resim Ödülleri’nin resim sanatına kattığı değer ve kazandırdıklarıyla gurur duyuyoruz.”

Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı tarafından “Doğa ve İnsan” temasıyla düzenlenen 39 DYO Resim Ödülleri’nin ödüllü ve sergilenmeye değer bulunan eserleri, İzmir Ahmed Adnan Saygun Sanat Merkezi’nde yapılan açılış töreni ile sanatseverlerle buluştu.

Açılış törenine İzmir iş ve sanat dünyasından davetlilerin yanı sıra İzmirli sanatseverler ile Yaşar Topluluğu yönetici ve çalışanları katıldı.

  1. DYO Resim Ödülleri İzmir Sergisi açılış töreninde konuşma yapan Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı İdare Heyeti Başkanı Feyhan Yaşar“Renklerin konuştuğu sergimizle, 39. DYO Resim Ödülleri yarışmamızda ödül alan ve sergilenmeye değer bulunan eserleri İzmir’de sanatseverlerin beğenisine sunuyoruz. Türkiye’de resim sanatında özel sektör tarafından düzenlenen ve yarım asrı aşkın süredir aralıksız devam eden tek yarışma olan DYO Resim Ödülleri, Türkiye’de resim sanatının gelişiminin izlenebildiği değerli bir arşive sahip. 1967 yılından bu yana DYO Resim Ödülleri’nin resim sanatına kattığı değer ve kazandırdıklarıyla gurur duyuyoruz.

Yaşar Ailesi, Yaşar Topluluğu ve Yaşar Eğitim ve Kültür Vakfı olarak kültür ve sanata verdiğimiz önemle İzmir’e ve ülkemize kazandırdığımız Yaşar Müzesi’nin çok yakın bir zamanda sanatseverlerle buluşacağını da müjdelemek isterim. Vakfımızın 50. yılında, Cumhuriyetimizin ikinci yüzyılına ilk armağanımız olan Yaşar Müzesi, resim, halı-kilim ve arkeolojik eser koleksiyonu ve geçisi sergilerle şehrimizin kültür-sanat hayatına renk katacak. ” diye konuştu.

Açılış töreninde konuşma yapan Seçici Kurul Üyesi Prof. Mümtaz Sağlam “1980 yılında İzmir’e öğrenci olarak geldiğimde gördüğüm ilk sergi DYO Resim Ödülleri sergisiydi. Sergiden o kadar etkilendim ki eğitim hayatıma mimarlık ya da resim alanında devam etmeye karar verme aşamasındaydım ve o gün resim eğitimi almaya karar verdim. Kültürel ve toplumsal dönüşümün yarattığı ilk etkiyi sanatçılar verir, bunu da resimler üzerinden okuyabilirsiniz. Sanat eserleri toplumun kültürel hafızasının kristalleştiği nesnelerdir, bunun için değerlidir. DYO Resim Ödülleri yarışması Türkiye’de bu alandaki en kapsamlı yarışmalardan biri. Bu yıl 1.066 eseri değerlendirdik. Her resmi tek tek ele alıp, inceleyip, değerlendirip bu sergiyi ortaya çıkarmak çok kolay olmadı. DYO Resim Ödülleri yarışmasının kazandırdığı bu resimler üzerinden  Türkiye’de resim sanatının yakın tarihini okumak mümkün. DYO Resim Ödülleri, Türkiye’de resim sanatının gelişim çizgisini, şu an geldiği noktayı, yıl yıl beliren eğilimlerin neler olduğunu gösteren zenginliğe sahip bir etkinlik.” sözleriyle DYO Resim Ödülleri’nin resim sanatına olan katkısına vurgu yaptı.

  1. DYO Resim Ödülleri sergisi, 4 Şubat 2024 tarihine kadar sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu