“10.uncusunu düzenlemek bize nasip oldu “

Bu yıl 3-4-5 Mayıs tarihleri arasında 10’uncusu düzenlenecek Uluslararası Urla Enginar Festivali’nin tanıtım toplantısı gerçekleştirildi.

Urla Belediye Başkanı Selçuk Balkan başkanlığında belediye bünyesinde yer alan restoranda düzenlenen toplantıya çok sayıda basın mensubu katılırken, ayrıca Urla Doğal Sofra Derneği tarafından hazırlanan enginarlardan yapılmış menüler de katılımcılara sunuldu.

Başkan Balkan, “Enginar festivali bundan 9 yıl yıl önce Urla’daki üreticiyi kalkındırmak amacıyla başlatıldı. Üreticinin ve vatandaşın buluşacağı tanıtım festivali için yola çıkıldı ve bugün 10’uncusunu düzenlemek bize nasip oldu. Sadece sokaklarında mutfakların kurulup çeşitli enginar yemeklerinin yapıldığı festival olmaktan çıkarıp karnaval boyutundan öte üreticinin de katıldığı, gastronomi turizminin de eklendiği vatandaşımızın sahip çıktığı bir festival haline getirmek istiyoruz. Festivalde üreticinin de söz hakkı olduğu, gastronomi şeflerinin de söz hakkı olduğu, enginarın, kınalı bamyanın tarihinin anlatıldığı, tarımsal üretimin özetlendiği söyleşiler de olacak festivalimizde.  Gastronomi ile uğraşan şeflerle birlikte vatandaşında sahip çıkması beni çok mutlu etti. Katıldığımız toplantılarda herkesin kendi çocuğuymuş gibi festivali benimsemesi  çok kıymetli. 3 gün boyunca Urla nüfusunun 1 milyonu geçeceği tahmin ediliyor. Geçmiş yıllardan ders aldığımız altyapı eksikliğini bu yıl yaşamamak için önlemimizi aldık” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu