28 yıl sonra Bakırköy’de Özdemir’in dönüşü

İstanbul’un 39 ilçe belediye başkan adayından biri de Ali Talip Özdemir oldu. 71 yaşındaki Özdemir, Turgut Özal liderliğindeki ANAP döneminin önde gelen isimlerinden biriydi. Konya ve Bakırköy’de 16 yıl belediye başkanlığı, 3 dönem de bakanlık yaptı. 1991 -1996 yılları arasında Bakırköy Belediye Başkanlığı yapan Ali Talip Özdemir, 40 yıldır aktif siyasetin içinde olduğunu hatırlatarak yıllar sonra AK Parti’den gelen adaylık sürecini şöyle anlattı:

“Sayın Cumhurbaşkanımız lütfetti, çağırdı beni. 2.5 saatlik bir diyaloğumuz oldu. ‘Bir birikim var. Bunun böyle gitmemesi, İstanbul’a dönmesi lazım’ geldiğini söyledi. Benim kavgacı biri olmadığımı biliyor. Geri dönüşümün ilkini biz Osmaniye’de kurduk. Yakacık çöplüğünü ben kapattım. İlk Çevre Bakanlığı’nın kuruluşu… Hep ilkler var. En büyük şansım da çok güzel bir ilçe teşkilatı karşıladı beni.

Belediye başkanı arkadaşım, oturur eksikleri konuşuruz. Gerekirse ondan da fikir alırım. Bütün mesele vatandaşa hizmet etmek. Benim ismim Ali Talip yani. Hiç söylemeye gerek yok. CHP’lilerin de oyuna talibim. Biz kimseden farklı değiliz. ANAP’ta başkanlık yaptığım dönemde ilk açıklamalarımda şu vardı: Ben Kürt’üm, Aleviyim ve komünistim. Bu ülkedeki herkes benim kardeşim. Biz Bakırköy’ü alacağız. Hiç endişem yok. Öyle güzel potansiyel var ki.”

 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu