2. Lojistik, Depolama ve Teknolojileri Fuarı başladı

 

İzmir Büyükşehir Belediyesi ev sahipliğinde İZFAŞ tarafından düzenlenen Logistech – 2. Lojistik, Depolama ve Teknolojileri Fuarı, Fuar İzmir’de başladı. İzmir’i lojistikte öncü kent haline getirmek için çalıştıklarını söyleyen Başkan Soyer, “Lojistik İzmir için herhangi bir sektör değildir. Bu şehrin özü, ta kendisidir. Bu yüzden Logistech fuarı bizim için çok kıymetlidir” dedi.

Bu yıl ikinci kez düzenlenen Logistech – Lojistik, Depolama ve Teknolojileri Fuarı, Fuar İzmir’de kapılarını açtı. 27-29 Eylül tarihleri arasında lojistik sektörünü İzmir’de buluşturacak fuarın açılışına ev sahibi İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer başta olmak üzere; CHP İzmir Milletvekili Murat Bakan, İzmir Ticaret Odası Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şubesi Başkanı Yusuf Öztürk, İZFAŞ Genel Müdürü Canan Karaosmanoğlu Alıcı, oda, dernek ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, siyasi parti temsilcileri katıldı.

Soyer: “Logistech çok kıymetli”

Logistech Fuarı’nın kent ve ülke için çok önemli olduğunu ifade eden İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, “İzmir doğası gereği bir lojistik kentidir.  Bu yüzden İzmir’in kalıbını kendi içine kapalı mahalli bir ekonomiyle dolduramayız. Burası, Asya ve Avrupa arasında bir deniz kapısı… Burası bir Akdeniz liman şehri… Burası, iktisadi sınırları kendinden büyük olan İzmir… Tüm bunları şunu hatırlatmak için söyledim. Lojistik, İzmir için herhangi bir sektör değildir. Bu şehrin özü, ta kendisidir. Bu yüzden Logistech bizim için çok kıymetlidir. Küresel büyüklüğü 2023 yılında 10 trilyon dolarken önümüzdeki beş yılda neredeyse bir buçuk kat artarak 14 trilyon dolara yükselmesi beklenmektedir. İzmir’in tarihinden aldığımız miras gereği, bu büyümeden yeterli payı almak bizim boynumuzun borcu. Dört yıldır tüm paydaşlarımızla bunun için çalışıyoruz. Alsancak’tan Aliağa’ya şehrimizin sahip olduğu limanlarla İzmir’i lojistikte öncü kent haline getirmeye gayret ediyoruz. Bunun tek bir yolu var. İzmir’de kurduğumuz vizyon ortaklığını ve kent ittifakını hız kesmeden korumaya büyütmeye devam etmek” dedi.

“Fuar çok büyük heyecan veriyor”

Fuar hakkında bilgi veren Başkan Tunç Soyer, “Bu yıl on binden fazla ziyaretçi beklediğimiz fuarımızın katılımcı sayısı ve stant alanı geçen yıla göre neredeyse iki kat arttı. İlk adımı atarken bunları öngörüyorduk. Bu yıl 10 bin metrekare alanda 150’den çok katılımcıyla buluşacağız. Lojistik sektörünün önemli aktörlerinden Kınay Taşımacılık fuarımızın ana sponsoru oldu. Bu ufku geniş kararları için kendilerine sonsuz teşekkür ediyorum. İzmir’i ‘Lojistik Merkez Üssü’ yapma vizyonumuzun önemli bir taşıyıcısı olan Logistech, bu konudaki tüm etkin paydaşları bir araya getiriyor. Attığımız adımlar ‘Bir Kuşak Bir Yol’ da dahil olmak üzere İzmir’in uluslararası ticaret koridorlarındaki konumunu güçlendirecek. ‘Bir Kuşak Bir Yol’ projesi için 5 trilyon dolar bütçe ayıran Çin, sadece Avrupa’da yaptığı yatırım 1,37 trilyon doları aşmış vaziyette. Gerek Azerbaycan Ermenistan arasındaki gerginlik, gerek Rusya Ukrayna savaşı gerekse Pire Limanı’nın büyüme sınırlarını artık doldurmuş olması nedeniyle İzmir’e yepyeni bir imkan doğuyor. Başka bir şey mümkün olabilir. Tam da o nedenle bu fuar çok büyük heyecan veriyor” dedi. 

Öztürk: “Alsancak Limanı olmadan İzmir olmaz”

Fuarın ikinci yılında büyümeye devam ettiğini ifade eden İMEAK Deniz Ticaret Odası İzmir Şube Başkanı Yusuf Öztürk, “Koşar adımlarla yoluna devam ediyor. Tam bir imece usulüyle yapılan fuar sektörün parlayan yıldızına dönüştü. Ülkeler lojistik ağlar ile güçlüdür. Cumhuriyetin 100. yılını sektörün kalkış noktası olarak belirlemeliyiz. Alsancak Limanı olmadan İzmir olmaz. Başka türlü bir lojistik mümkün. Bize önderlik ettiğiniz için, adımları atmaya başladığınızda yanımızda olduğunuz, liderliğiniz için çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.    

 

 
 
 
 
 
 
 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu